4. celorepublikové kolo 2018-2019

Dne 25. 4. 2019 se uskutečnilo již 4. celorepublikové finále soutěže Talenty pro firmy – T-Profi, ve kterém se utkaly vítězné týmy  krajských kol. Letošní národní finále bylo zároveň prvním mezinárodním a to díky týmu z polského města Kudowa-Zdrój, které na klání přišli podpořit i zástupci polského velvyslanectví v Praze.

Celkem 14 týmů, z České republiky a Polska, se spolu s hrdými kapitány – zástupci významných zaměstnavatelů sešlo v krásných prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Přítomno bylo téměř 100 žáků a studentů, kterým přijeli fandit představitelé Hospodářských komor, pedagogové, ředitelé firem zvučných jmen i zástupci ministerstev. Některé týmy cestovaly opravdu zdaleka a s přihlédnutím ke skutečnosti, že mladším účastníkům bylo kolem 11 let, to bylo obdivuhodné nadšení.

Slavnostního zahájení se ujala viceprezidentka Hospodářské komory ČR paní Irena Bartoňová-Pálková a postupně převzali slovo předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace a budoucí ministr průmyslu a obchodu, pan Karel Havlíček, předseda představenstva společnosti ČEPS, a.s., pan Martin Durčák a za ministerstvo průmyslu a obchodu pan Martin Frélich.

Doprovodný program zajistily společnosti MultiSport Benefit s.r.o., Asociace virtuální reality (AVRAR) a centrum robotiky ROBiQ. Že se na soutěži sešly ideální cílové skupiny zaměstnavatelů, potenciálních zaměstnanců, obchodních partnerů i sponzorů, není třeba dodávat. Z klání pořizovala záznam Česká televize pro svůj kanál „D“ i TV Praha.

Všichni finalisté se s náročným úkolem prali statečně a výsledkem jejich 3hodinové usilovné práce bylo 14 funknčních modelů. Letošní ročník kladl na soutěžící mnohem vyšší nároky než v uplynulých letech. Kromě jemné motoriky, znalostí z mechaniky a elektroniky prokázali všichni zástupci týmů skvělou přípravu a prokázali také své znalosti v programování Microbitu společnosti Microsoft.

Náročná odborná porota,  složená ze zástupců ČVUT, Národního technického muzea, AZ Elektrostav a.s. a DDM Jablonec n. Nisou a jihočeské Hospodářské komory, vyhodnotila jako vítězný model týmu z Moravskoslezského kraje, reprezentovaný žáky ze Základní školy Bruntál, Cihelní 6, a SOŠ Bruntál, Krnovská 998. Tým vedl pan Vladimír Zycháček ze společnosti Květoslav Bašista – strojírenská výroba, s.r.o.. Výherci si za svůj výkon odnesli drony na dálkové ovládání, které věnoval partner soutěže, společnost ČEPS, a.s. Ceny 3. vítězným týmům dále laskavě poskytly  společnosti Průša Research, s.r.o. a Národní technické muzeum.

Odměny byly účastníkům předány z rukou viceprezidenta Hospodářské komory ČR pana Romana Pommera a paní Diany Procházkové, ředitelky sekce HR a korporátní služby ČEPS, a.s., a pana Jaroslava Lískovce, ředitele Národního centra průmyslu 4.0.

Hospodářská komora organizováním takových soutěží podporuje zájem mládeže o technické a řemeslné obory, zkvalitňování polytechnické výuky na ZŠ i SŠ a přípravu mládeže pro profese Průmyslu 4.0.