Výdaje státního rozpočtu se mají zvýšit až o 30 miliard. Je to špatně, zní z HK ČR

09.12.2013

Prozatímní vláda Jiřího Rusnoka sestavila rozpočet, který na první pohled zvyšuje dluhovou zátěž státu a posiluje výdaje v oblastech, které jen těžko mohou pozitivně ovlivnit výkon domácí ekonomiky.

„Já principiálně nemohu souhlasit s postupem, kdy stát celkem jednoznačně podporuje sám sebe a soukromý sektor je takřka na okraji zájmu. Mají se zvýšit mzdy ve státní sféře o téměř 4 a půl miliardy, mají růst počty státních zaměstnanců, ale nikdo neříká, kdo to zaplatí? Podnikatelé, podniková sféra? Ty jsou pod tlakem několik let po sobě kvůli krizi a také kvůli politické nestabilitě. Jen si vzpomeňme na problémy kolem DPH a tak dále,“ říká prezident HKČR Petr Kužel.

Podle návrhu rozpočtu na příští rok, se tak o 12 miliard zvýší deficit proti letošku. Mají se zvednout platy ve státní sféře o téměř 4% při očekávané inflaci těsně nad hranicí 1%. Počet státních úředníků má vzrůst na 2070.

Hospodářská komora České republiky také poukazuje na skutečnost, že zatímco se daňová kvóta zvyšuje, reálné výběry daní klesají. Ukazuje to na nesmyslnost zvyšování daní a na tradiční problém státu se složitým daňovým systémem a neschopností peníze vybrat.