Vladimír Dlouhý: Největší osobností výročí 30 let od pádu totalitního režimu je Václav Havel, proto jsme mu udělili Řád Vavřínu Hospodářské komory

15.11.2019 Miroslav Diro

Podnikatelé během večerního udílení Řádu Vavřínu symbolicky poděkovali Václavu Havlovi za nabytou svobodu a možnost uplatnit své dovednosti v podnikání. Bývalý prezident, dramatik a disident se dnes stal in memoriam laureátem Řádu Vavřínu – vyznamenání udělovaného podnikateli největším osobnostem v ČR i zahraničí.

Václav Havel pomohl otevřít dveře svobodnému podnikání navzdory tomu, že neměl s podnikateli vždy stejný názor. Symbolizuje hodnoty, s nimiž se generace dnešních živnostníků a šéfů firem, kteří se mnohdy sami aktivně podíleli na převratu v naší zemi, ztotožňují. I díky Havlovi mohou dnes předat své celoživotní dílo svým dětem, za to mu přísluší velká úcta,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který zdůraznil, že i této nástupnické generaci je potřeba připomínat, že bez Václava Havla by nežili v tak otevřené a svobodné zemi, v jaké dnes žijí.

Ekonom a polistopadový ministr hospodářství také připomněl, že posledních 30 let je pro občany České republiky jedním z nejlepších období, které prožili.

„Dnešníma očima se snadno říká, co jsme měli udělat čtrnáct dní po Listopadu lépe, kdy jsme měnili celý ztuhlý systém dosud závislý na pokynech jedné vládnoucí strany. A přestože si každý z nás najde nějaké chyby transformace naší země na funkční tržní ekonomiku, i zarytí kritici musí přiznat: lidé zažili třicet nejlepších let naší země. Vznikly tady tisíce úspěšných firem, podařilo se zachránit značky, jako je třeba právě Kofola, ŠKODA nebo Česká zbrojovka. Podnikatelé mají být na co hrdí. A vděčíme za to lidem, jako byl třeba Václav Havel, který to celé odstartoval, nebo Václav Klaus, který tomu dodal další ekonomickou energii,“ dodal Dlouhý.

Velkého uznání podnikatelů při ceremoniálu během galavečera Hospodářské komory a COT Media se dočkala i zpěvačka, herečka a také signatářka Charty 77 Marta Kubišová. Dříve „zakázaná“ zpěvačka je pro současné podnikatele jedním ze symbolů Sametové revoluce, Řád Vavřínu získala za celoživotní dílo v oblasti kultury.

Držiteli Řádu Vavřínu se letos stalo 15 osobností, mezi nimi také statutární ředitel a předseda správní rady společnosti Karlovarské minerální vody Alessandro Pasquale, který původně z jedné stáčírny minerální vody učinil přední značku nealkoholických nápojů ve Střední Evropě, nebo také Milan Dostalík, generální ředitel jednoho z nejvýznamnějších výrobců ohýbaného nábytku na světě TON, který navázal na prodejní koncept původního zakladatele výroby ohýbaného nábytku Michaela Thoneta z roku 1861.

V roce 2019 se udílení vyznamenání Řád Vavřínu koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, primátora Prahy Zdeňka Hřiba a místostarosty Prahy 1 Petra Hejmy.

Hlavními partnery galavečera jsou Česká pojišťovna, Korus, Prague Catering, Párty nábytek, Deluvis, Agentura NKL Zámek Zbiroh a Národní turistický úřad Dominikánské republiky. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Partnery akce se stali LASKI, Crowe Advartis Accounting, TESLA, VÁPENKA VITOUL, Česko Moravský zemědělský fond, Léčebné lázně Mariánské Lázně, Prague Safe Deposit, Přerost a Švorc, FENIX GROUP, EAST BOHEMIAN AIRPORT, HOKAMI CZ, TRUSTAV a Alukov.

Laureáti Řádu Vavřínu 2019:

1Lubomír Kovaříkpředseda představenstva a prezident společnosti Česká zbrojovka GROUP SEza významné manažerské úspěchy
2Milan Dostalíkgenerální ředitel společnosti TONza významné manažerské úspěchy
3Stefan Hoppegenerální ředitel Kaufland Česká republikaza významné manažerské úspěchy
4Alessandro Pasqualepředseda správní rady společnosti Karlovarské minerální vodyza významné podnikatelské úspěchy
5Eva Štěpánkovázakladatelka a předsedkyně představenstva společnosti Ryorza významné podnikatelské úspěchy
6Blanka Kalcsováprezidentka společnosti MEDIS Groupza významné podnikatelské úspěchy
7Libor Knapjednatel společnosti Protecoza významné podnikatelské úspěchy
8Richard Horkýjednatel společnosti TTS energoza významné podnikatelské úspěchy
9Miloslava Procházkovázakladatelka firmy Avantiza významné podnikatelské úspěchy
10Václav Berkaplzeňský sládek již ze třetí generaceza celoživotní přínos v oblasti tradičního českého řemesla
11Jiří Ježekparalympijský vítěz a mistr světa v cyklisticeza výjimečné úspěchy v oblasti sportu
12Petra Kvitovátenistka, vítězka Wimbledonuza výjimečné úspěchy v oblasti sportu
13Oldřich Jirsákvědec a průkopník v oblasti nanotechnologií a jejich průmyslové výrobyza celoživotní přínos v oblasti vědy a výzkumu
14Marta Kubišovázpěvačka a herečkaza celoživotní dílo v oblasti kultury
15Václav Havel (in memoriam)bývalý prezident ČR, dramatik, disidentza celospolečenský přínos České republice a rozvoj občanské společnosti

Než bude pozdě