Prezidenta Miloše Zemana do Slovinska na summit Iniciativy Trojmoří doprovodí podnikatelská delegace vedená prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým

04.06.2019 Miroslav Diro

O energetice, infrastruktuře, digitalizaci a inovacích, ale také o transatlantických vztazích, bezpečnostních otázkách nebo problematice hospodaření s vodou budou na nadcházejícím dvoudenním summitu ve slovinské Lublani hovořit prezidenti a členové vlád dvanácti evropských zemí sdružených v Iniciativě Trojmoří a také zástupci administrativy Spojených států amerických. Prezidenta Miloše Zemana na summit zítra doprovodí dvacetičlenná podnikatelská delegace Hospodářské komory České republiky vedená jejím prezidentem Vladimírem Dlouhým.

Hospodářská komora se svými partnery ve Slovinsku v rámci Iniciativy Trojmoří organizuje obchodní fórum Three Seas Initiative. Fórum je realizováno společně s vládou Slovinské republiky, Centrem pro evropskou perspektivu a Slovinskou obchodní a průmyslovou komorou. Zaměří se na čtyři klíčové oblasti: energetiku, infrastrukturu, digitalizaci a inovace a bude zahrnovat průřezová témata transatlantických vztahů, bezpečnosti a hospodaření s vodou. Součástí programu bude i téma vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Podnikatelského fóra se zúčastní 500 zástupců soukromého sektoru a vlád ze států Iniciativy Tři moří. Dalšími účastníky budou vysocí zástupci institucí EU, USA a Německa a zástupci podniků z širšího regionu.

Českou podnikatelskou delegaci budou tvořit mimo jiné firmy působící v oblastech prodeje manipulační techniky, námořní přepravy nebo výroby nano čistících prostředků, ale také advokátní kanceláře, překladatelé právních dokumentů nebo firmy zaměřené na eventy, marketingovou komunikaci nebo vývoj pokladních a řídících systémů v ropném a plynárenském průmyslu.

Zastoupení v delegaci má také e-commerce. Do Slovinska odcestuje například česká firma, která se zabývá vývojem nové generace e-shopů, které umožňují z jedné administrace spravovat e-shopy v různých jazycích a měnách, nebo také velká investiční skupina zaměřená na budování online byznysu zejména v regionu střední a východní Evropy.

Iniciativu Trojmoří tvoří 12 členských států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem: Kromě České republiky je součástí této iniciativy Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko. V zemích Trojmoří žije 112 milionů obyvatel.

Do podnikatelské delegace se mohla přihlásit kterákoli česká firma bez ohledu na předmět podnikání, velikost nebo region, v němž působí. Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou si hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostor a jednacích místností.

Další podnikatelská delegace doprovodí českého prezidenta ve dnech 10. až 12. září na jeho pracovní cestu do Srbska. Zájemci o účast v podnikatelské misi se mohou u Hospodářské komory přihlásit do 7. června.

/jak-na-