Obnova infrastruktury i památek. Podnikatelé míří do Irácké republiky jednat o nových zakázkách

20.07.2017 Miroslav Diro

Hospodářská komora chce podnikatelům znovu otevřít irácký trh, na kterém byly české výrobky a služby v minulosti dobře zavedené. Proto do iráckého Bagdádu, Erbílu a Sulajmánie vypraví mnohaoborovou podnikatelskou misi. V patnáctičlenné delegaci, která doprovodí na pracovní cestě do Iráku místopředsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Bartoška a místopředsedkyni Senátu Parlamentu ČR Miluši Horskou, budou zastoupené jak firmy zabývající se například energetikou či stavebnictvím, tak i podniky se zkušenostmi s rekonstrukcemi památkových objektů nebo modernizací letišť a železnice.

„Je to unikátní mise, protože na takové úrovni politických činitelů a v takové délce je to první mise do Iráku tohoto druhu,“poznamenal viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář, který podnikatelskou delegaci do Iráku povede.

„Ačkoliv irácký trh ještě není stabilizován, podnikatelé o něj mají zájem. Vracíme se na staronový trh, který by českým firmám mohl nabídnout zakázky v oblasti obnovy infrastruktury, zpracování surovin, petrochemického a energetického průmyslu i stavební dodávky. Hlavním cílem Hospodářské komory najít v Iráku pro české podnikatele partnery a pomoci podnikatelům navrátit se na tento trh, kde je jejich výrobky vždy měly dobré renomé,“ dodal.

Právě třeba Bagdád je důležitým dopravním uzlem, ať už se jedná o vzdušnou, železniční nebo silniční dopravu. Tamní letiště je největší v zemi a v roce 2008 byl obnoven i provoz metra.  Součástí delegace jsou proto firma, které dodala vybavení nebo modernizovala více než 200 letišť ve 34 zemích světa, nebo dále pak firma zabývající se inženýringem v oblasti výroby podvozků pro kolejová vozidla včetně metra.

Podnikatelská delegace odletí do Iráku 26. července v noci a zpět se vrátí 1. srpna 2017. Hospodářská komora organizuje irácko-česká podnikatelská fóra a následná dvoustranná jednání jednak českých a iráckých firem nejprve v Erbílu, sobotu pak v Sulajmánii, delegace se poté přesune do Bagdádu.

/jak-na-