Novela zákona o veřejných zakázkách přinesla pokles počtu i hodnoty zakázek

18.02.2013

Pokles počtu veřejných zakázek i jejich hodnoty, to je výsledek stávajícího zákona o veřejných zakázkách. V pondělí dne 18. února 2013 se na tom shodli účastníci v pořadí již druhé odborné konference „Fórum veřejné zakázky kvalitně“, která se uskutečnila v sídle Ministerstva průmyslu a obchodu a jejímž odborným partnerem byla Hospodářská komora České republiky.

Předpokládaná hodnota vypsaných veřejných zakázek v roce 2012 zaznamenala meziročně pokles o 9,2 procenta, při srovnání období od dubna do prosince 2012 a 2011 poklesla celková hodnota vyhlášených zakázek o 47,4 procenta. Počet vyhlášených zakázek srovnáním období duben až prosinec ukazuje na pokles o 27,8 procenta. Vyplývá to z výsledků Studie dopadů novely zákona na ekonomiku ČR 2013, kterou dnes prezentovali představitelé platformy Fóra Veřejné zakázky kvalitně, v jejímž čele stojí ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda ODS Martin Kuba.

Společně s ním na odborné konferenci vystoupil i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, předseda KAVZ Robert Pergl a prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

„Hospodářsky nejvýhodnější nabídka z hlediska zadavatele je nový směr z Evropy. Praxe prokázala, že soutěžit pouze na cenu je neekonomické a neefektivní. Snižovat jednotlivé limity není rozumné vzhledem k praktickému řešení. Některá ustanovení zákona, který vznikl zejména se záměrem co nejlépe nastavit transparentnost, bohužel znamenají velký nárůst administrativy nejen na straně státu, ale i na straně zadavatele. Tyto změny jsou vyvolány okolnostmi, které pečlivý zadavatel nemohl předpokládat,“ řekl na Fóru Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky a dodal: „Zákon musí být především dobrým pomocníkem a rozhodně nesmí být brzdou ekonomiky. V rámci celého konceptu rovněž není možné opominout využívání evropských fondů. Ekonomika dnes potřebuje restart společně s využitím přidělených veřejných financí zadavatelem pro zakázku. Stát, města, obce a kraje volají po zjednodušení pravidel nejen pro zadavatele, ale i pro i uchazeče. Je proto nezbytnou nutností po odborné diskusi připravit novelu zákona. Vážím si dialogu, který zahájilo ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem pro místní rozvoj a věřím, že se novely stávajícího zákona o veřejných zakázkách dočkáme ještě v tomto roce.“

Více naleznete v přiložené tiskové zprávě. 

  

   

FOTOGALERIE

Související soubory

/jak-na-