Hospodářská komora otevřela transparentní účet na podporu mladých talentů, kteří budou reprezentovat „zlaté české ručičky“ na evropském šampionátu

Mladí lidé pod vedením předních českých odborníků v devíti profesích mají ambici ukázat Evropě vysokou kvalitu české práce i to, nakolik jsou připraveni převzít štafetu po starších kolezích. Po dvou letech příprav se chystají na evropský šampionát EuroSkills, na kterém evropské země poměřují úroveň odborných znalostí a dovedností. Českou republiku budou reprezentovat v konkurenci 32 zemí. Lidé, firmy i obce je nyní můžou finančně podpořit na transparentním účtu.

Náklady na reprezentaci České republiky na mistrovství konaném ve dnech 5. až 9. září v polském Gdaňsku jsou vyčíslené na 6,056 mil. Kč. Hospodářská komora již pokryla 3 mil. Kč ze svých zdrojů. Zřídila také centrum pro domácí soutěže odborných dovedností pod značkou CzechSkills a hradí mzdové náklady koordinátorů, kteří ve spolupráci s profesními společenstvy a firmami zabezpečují odbornou a jazykovou přípravu týmu. Také profesní společenstva soutěžní tým podpořila, a to sumou 1,5 mil. Kč.

Hospodářská komora o materiální a finanční podpoře národního týmu jedná i s firmami. Dopravu na soutěž zaplatí Scania, pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky zajistí DHL. Komerční banka národní tým sponzoruje částkou 250 tis. Kč. Jednání probíhají i s kraji.

Přispět je možné už teď na transparentní účet číslo 10642672/0800 (Česká spořitelna).

„EuroSkills je šampionát na špičkové úrovni, kde národní týmy jsou silně podporovány svými zeměmi. Chceme se takové konkurenci vyrovnat. Penězi pokryjeme komplexní přípravu i samotnou účast české reprezentace, ubytování a stravu a také slavnostní zahájení. Potřebujeme tedy i české vlajky a další předměty, kterými budeme Českou republiku prezentovat. Sbírka bude otevřená dlouhodobě, abychom z ní financovali výcvik mladých lidí, jejich odbornou a jazykovou přípravu a výlohy spojené s účastí na dalším šampionátu,“ upřesnil viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů Roman Pommer.

Koordinátorem příprav na EuroSkills za Českou republiku byla státem pověřená Hospodářská komora České republiky. Ta zajistila, aby se do evropského šampionátu Česká republika v roce 2021 vrátila po dlouhých 13 letech.

Akce podporuje odborné dovednosti, zvyšování prestiže a kvalitu technických a dalších odborných profesí. Deklaruje, na jaké úrovni je vzdělávací systém i praktická výuka v každé zemi.

Už v roce 2021 na šampionátu v Rakousku čeští mladí talenti v celoevropské konkurenci obsadili 5. až 11. místo v profesích jako je malíř, obkladač, opravář nákladních vozidel nebo technik chladírenských a klimatizačních zařízení.

„Přesto jsme jedinou zemí v Evropě, kde vláda neprojevuje žádný zájem o podporu národního týmu, ať už jde o komunikaci této nejprestižnější soutěže konající se jednou za dva roky, propagaci české účasti nebo alespoň o materiální podporu nebo financování reprezentačního týmu,“ vysvětlil Roman Pommer důvod, proč se Hospodářská komora rozhodla otevřít účet, skrze který mohou lidé a firmy svými příspěvky národní tým podpořit. Výjimkou je předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se jako jediný politik o přípravu českého týmu na toto mistrovství zajímá, a dokonce celý tým přijal i na půdě Senátu,“ dodal Pommer.

Hospodářská komora se se žádostí o podporu obrátila i na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pod které podpora talentů spadá. Kvůli resortem nastaveným podmínkám dotačních titulů ale soutěžící nebudou nijak podpořeni. 

Mladí, kteří budou reprezentovat české barvy v Evropě. Doplněno o disciplíny, ve kterých budou soutěžit a také z kterého regionu pocházejí:

  • Tomáš Bačina, web návrhář, Dolní Stakory (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Jiří Hruška, CNC frézař, Domažlice (Plzeňský kraj)
  • Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér, Praha 6
  • Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů, Boskovice (okres Blansko, Jihomoravský kraj)
  • David Pelikovský, podlahář, parketář, Bakov nad Jizerou (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Benjamin Przeczek, mechatronik, Dolní Domaslavice (okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj)
  • Jakub Szlaur, mechatronik, Orlová (okres Karviná, Moravskoslezský kraj)
  • Petr Valach, instalatér / topenář, Česká Rybná (okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj)
  • Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství, Hořice (okres Jičín, Královéhradecký kraj)

Oficiální stránky EuroSkills 2023: https://euroskills2023.org/

/grafikem-sam-sobe-za-5-hodin-workshop-praha-florentinum/