Hospodářská komora k zákonu o elektrárně Búšehr: Zatímco v EU podobné zákony zrušili a tamní firmy se ujímají o zakázky, české firmy dodávat nemůžou

01.02.2017

V souvislosti s dnešní diskusí v Poslanecké sněmovně týkající se zákona, kterým českým firmám zakazuje dodávat své služby a technologie íránské elektrárně Búšehr, Hospodářská komora poslance upozorňuje, že Evropská unie v souvislosti s uvolňováním protiíránských sankcí podobná omezení už zrušila. Hospodářská komora proto vyzývá poslance, aby nadále neprodlužovali zrušení zákona.

 České firmy se totiž kvůli zákonu o elektrárně Búšehr nemohou účastnit probíhajících a připravovaných tendrů, které jsou zaměřené na jadernou bezpečnost, realizaci stress testů nebo zvyšování kvality íránského jaderného dozoru. „Zatímco firmy z USA a ostatních zemí Evropské unie se mohou ucházet o zakázky týkající se elektrárny Búšehr, české firmy přicházejí o svou konkurenční výhodu. Tato elektrárna totiž vychází z ruského konceptu a technologií, které znají české společnosti, přicházejí tak o jedinečnou exportní výhodu a příležitost uplatnit unikátní know-how,“ upozornil nedávno prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Příkladem takové společnosti je ÚJV Řež, která se zabývá mimo jiné zvyšováním jaderné bezpečnosti a spolehlivosti elektráren a její služby využívají na Ukrajině, ve Finsku, v Rusku, Turecku nebo Číně. Projekty zvyšování jaderné bezpečnosti a spolehlivosti elektrárny Búšehr představují velkou příležitost nejen pro ÚJV Řež, ale i další české společnosti. Prezident Hospodářské komory už v půlce ledna oslovil dopisem všechny předsedy poslaneckých klubů a vyzval je k tomu, aby zákon zrušili a podpořili sněmovní tisk 836, obsahující vládní návrh zákona, kterým se zrušuje zákon č. 99/2000 Sb., o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr.

/jak-na-