HK ČR žádá novelu zákona o veřejných zakázkách

14.12.2012

Podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou České republiky vyjadřují nespokojenost nad stávajícím zákonem o veřejných zakázkách, který je složitý, drahý a neekonomický. Se zákonem se potýkají nejen soutěžící, ale i samotní zadavatelé.

„Myslím, že původní myšlenka na změnu zákona byla správná, ale předpokládal bych, že když už se připravuje něco nového, že nepůjdeme stejnou cestou, kterou jsme šli kdysi,“ řekl k problematice Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky a dodal: „Podnikatelé žádali transparentnost, zlepšení přístupu a rovněž nastavení protikorupčních opatření. My se však nyní musíme zastavit a podívat se na to, jakým způsobem se zakázky musí začít dělat, rovněž je potřeba se v rámci tendrování zaměřit na kvalitu, informovanost a vzdělání zadavatelů. Rozhodně nesouhlasím s tím, že v rámci celé problematiky řešíme pouze cenu. Souhlasím s ministrem průmyslu a obchodu ČR Martinem Kubou v tom, že na cenu soutěžíme všichni a to proto, že se všichni bojíme.“

HK ČR spatřuje velký problém v hlavní filosofii zákona, kdy stát účastníkům tendru nevědomky říká, že pokud chtějí získat veřejnou zakázku, musí si na ni někde vydělat, protože nedostanou reálnou cenu. Taková filosofie zákona je nedobrá a je třeba ji změnit. HK ČR rovněž žádá, aby v zákoně o veřejných zakázkách byla zakotvena směrnice o opožděných platbách, kterou sama iniciovala.

„Oceňuji snahu českých ministrů o celé problematice diskutovat. Domnívám se, že není hanba opravit něco, co se udělalo ve spěchu. Naopak je chyba to neopravit a já doufám, že novelu zákona o veřejných zakázkách budeme mít už v půli příštího roku,“ dodal závěrem prezident Kužel na Fóru Hospodářských novin.

 

  

  

/konference-hr-chytre-nejvetsi-akce-roku-v-cr-pro-personalisty-hospodarska-komora/