České firmy podepsaly v Rusku smlouvy za desítky miliard korun

27.11.2017 Miroslav Beneš

České podniky se z podnikatelské mise v Rusku vrátily s příslibem velkých kontraktů a rozsáhlé budoucí spolupráce. Během účasti na podnikatelských fórech v Moskvě a Jekatěrinburgu podepsaly s ruskými firmami smlouvy v hodnotě 20 miliard korun. Jen setkání se zástupci tuzemských podniků a firem v Jekatěrinburgu přilákalo přes 400 ruských společností. Misi spolu s Hospodářskou komorou organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR a Komora pro hospodářské styky se SNS.

Celou cestu považuji za velký úspěch pro český export i celou ekonomiku. Během mise se potvrdil zejména velký potenciál zakázek v ruských regionech, za což jsem velmi rád. České firmy získaly velmi dobré kontrakty z různých částí Ruské federace,“ řekl k misi prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

„Rusko není jednoduchý trh a podpora státu tady obchodním vztahům významně pomáhá. Proto mě těší, že jsme sem mohli doprovodit prezidenta a vypravit rekordně velkou podnikatelskou misi. Chtěl bych poděkovat oběma komorám za spolupráci na přípravě mise. Organizačně to pro nás nebylo nic jednoduchého. O to víc si cením spokojenosti účastníků. Svaz průmyslu podporuje naše exportéry dlouhodobě, letos jsme vypravili celkem 12 misí a příští rok budeme pokračovat,“ komentuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podnikatelské cesty, která proběhla za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, se zúčastnila rekordní podnikatelská delegace čítající 132 firem – nejvíce v novodobé české historii.

Mimořádný ohlas podnikatelské mise s panem prezidentem Milošem Zemanem do Ruské federace mezi českými i ruskými firmami z mého pohledu jednoznačně potvrdil správné směrování Komory SNS na spolupráci s ekonomicky nejvýznamnějšími a nejsilnějšími regiony Ruska. A také proto půjdeme touto cestou dál při organizaci našich misí i v dalších letech. Je nezbytné našim firmám v ruských regionech pomáhat,“ uvedl František Masopust, předseda představenstva Komory SNS.

Delegace zástupců byznysu byla z hlediska oborů velmi pestře zastoupena. Podnikatelské mise se zúčastní firmy z oboru energetiky, strojírenství, zemědělství, potravinářství, výroby zemědělských a dopravních prostředků, ale také služeb, například právní kanceláře, bankovní instituce nebo představitelé lázeňství.

Velkého úspěchu dosáhla v Rusku například společnost ZIMATECHNIK z Vysočiny, která se specializuje na modernizaci tramvají a dodávky dílů pro tyto dopravní prostředky. Firma se bude s ruským partnerem podílet na modernizaci vozového parku tramvají v ruských městech. Hodnota pětileté zakázky činí 5 milionů eur a už na začátek prosince společnost plánuje představení modernizovaných vozů v Nižném Novgorodu.

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/