Bartoňová Pálková: Ministerstvo by mělo řešit flexibilitu zaměstnávání, a ne další sešněrování zaměstnavatelů a osvětové kampaně

08.03.2016

Podle viceprezidentky Hospodářské komory ČR Ireny Bartoňové Pálkové 76 milionů korun, který má stát dnes představený Ministerstvem práce a sociálních věcí pětiletý projekt s názvem „22 % k rovnosti“, by mělo směřovat na aktivity přispívající na fungující systém pro zaměstnávání žen a ne na osvětové kampaně, na kontrolní činnost orgánů inspekce práce a vzdělávání státních úředníků.

 „MPSV by spíš mělo řešit, jak matkám malých dětí pomoci, aby o praxi nepřicházely a mohly se zapojit, třeba i částečně, už v prvních měsících po porodu do pracovního procesu. A to je jak možností tzv. malých dětských skupin, tak firemních školek a jeslí. Ale i nepokládáním překážek v rámci práce z domova, tak jak je to navrhováno v novelizaci Zákoníku práce,“ reaguje na dnešní tiskovou konferenci MPSV viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková, podle které by ministerstvo mělo konečně řešit tzv. flexibilitu zaměstnávání, a ne další sešněrování zaměstnavatelů. „Pomohlo by to jak ženám, tak i nezaměstnaným,“ dodává viceprezidentka. Hospodářskou komoru ČR znepokojují také informace, že 16 kontrolorů Státního úřadu inspekce práce bude vyčleněno a speciálně vyškoleno na kontroly platové rovnosti mužů a žen. „Řešit rozdíly v platech mužů a žen kontrolou státními úředníky? Tyto kontroly považuji za velký zásah do práv podnikatelů. Paní ministryně si zřejmě neuvědomuje, že podnikatelé nejsou státní zaměstnanci a mají právo na sjednání mzdy se zaměstnancem,“ říká Bartoňová Pálková. Podle ní to jsou zaměstnavatelé, kteří nejlépe vědí, že pro hodnocení zaměstnance je důležitý jeho osobní výkon, nikoliv jeho pohlaví„Podle mého názoru jsou připravované kontroly vyhazováním peněz daňových poplatníků. A nejen, že navrhovaný stav nepomůže rovnosti žen a mužů, ale naopak to může zkomplikovat zaměstnávání žen. Zaměstnavatelé si totiž rozmyslí, zda zaměstnat matku po mateřské, která nemá příslušnou praxi a 3 roky nebyla v realitě oboru za vynuceně stejné peníze jak u kolegy, který podává stabilní výkon a má výsledky,“ uzavírá Bartoňová Pálková.

/jak-na-