Zahraniční obchod táhne vývoz telekomunikací

09.07.2007

Květnový zahraniční obchod opět překvapil, když podle údajů Českého statistického úřadu skončil s přebytkem 6,9 miliardy korun. Trh přitom podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory očekával přebytek kolem pěti miliard korun, přičemž minimální odhad byl 2,5 miliardy a maximální 9,5 miliardy korun. „V kostce lze říci, že dnešní data nás utvrzují v tom, že letošní přebytek zahraničního obchodu bude rekordní,“ řekl Pikora. Koruna má tak podle něho dlouhodobý prostor k výraznému posílení.

Meziročně si zahraniční obchod polepšil o 4,7 miliardy korun. Za tímto zhruba trojnásobným růstem přebytku stojí hlavně vyšší vývoz telekomunikací a nižší dovoz plynu. „Při detailnějším pohledu je zajímavé, že pozitivní vliv automobilového průmyslu na exporty se postupně vytrácí, když si v květnu vývoz silničních vozidel polepšil jen o sto milionů korun. Zdá se, že domácí exportéři vozů již nemají prostor pro nový výraznější podnět a vzhledem k rostoucí srovnávací základně se vyčerpali. Naopak nový impulz pro ekonomiku je vidět u vývozců telekomunikací, průmyslových strojů a výpočetní techniky,“ upozornil Pikora.

V květnu pozitivně zapůsobil také nižší dovoz minerálních paliv, hlavně plynu. Česko ho importovalo meziročně o 31 % méně a díky nižší ceně za něj zaplatilo jen 61,6 procent. Ropu jsme pořídili o 6,4 % levněji než vloni. „Tento vliv byl ale podle nás jen jednorázový. Je nepravděpodobné, aby rychle rostoucí ekonomika dlouhodobě poptávala méně paliv. Kromě toho cena ropy na světových trzích má v poslední době jasně rostoucí tendenci,“ podotkl Pikora.

Zahraničnímu obchodu se daří dlouhodobě. Za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s předchozími dvanácti měsíci vývoz výšil o 15,1 % a dovoz o 14,1 %. Obchodní bilance dosáhla aktiva 61,3 miliardy korun, což představuje zlepšení o 24,8 miliardy korun. Za tímto nárůstem přitom podle ekonomů stojí hlavně automobilový průmysl, kde přebytek vzrostl o 44,5 miliardy korun. Letos stouply vývozy o 16,4 % a dovozy o 14,7 %. Za posledních pět měsíců má zahraniční obchod přebytek více než 44 miliard korun.

„Očekáváme, že rychle rostoucí západní Evropa bude poptávat stále více českého zboží. Kromě toho bude exportérům pomáhat i slabá koruna, jejích stodenní průměr nyní činí jen 28,24 CZK/EUR. Tempo růstu exportů proto zůstane velmi silné. Naopak cena ropy již přestala hrát ve prospěch českého zahraničního obchodu. Ceny ropy byly minulý týden již nad 77 dolary za barel. Padesátidenní průměr se již vyšplhal nad 70 dolarů za barel a půjde rychle nahoru,“ řekl Pikora. Negativní vliv ropy však bude podle něho v porovnání s rychle rostoucí západní Evropou a slabou korunou jen malý. „Zvyšujeme proto náš odhad celoročního přebytku. Letos počítáme s přebytkem zahraničního obchodu v rozmezí 74 až 78 miliard korun, což bude nový rekord,“ dodal Pikora.

Z teritoriálního hlediska byl podle statistiků přebytek květnové obchodní bilance se státy EU 27 vyšší o 72,8 miliardy korun, zatímco se státy mimo unii vzrostl schodek obchodu o 48 miliard korun. Zvýšilo se aktivní saldo se Slovenskem (o 19,3 miliardy korun), Německem (o 15,7 miliardy korun), Švédskem (o 10,2 miliardy korun), Británií (o 7,6 miliardy korun) a Polskem (o 4,5 miliardy korun). O 9,8 miliardy korun se snížil deficit obchodu s Ruskem. O 38,1 miliardy korun se naopak prohloubil schodek obchodu s Čínou. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance se Spojenými státy o 5,7 miliardy korun.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/