Zahraniční obchod letos podruhé ve schodku

09.10.2007

Obchodní bilance skončila v srpnu letošního roku opět v červených číslech, a to schodkem 0,6 miliardy korun. Schodek byl sice o půl miliardy nižší, trh však očekával v průměru přebytek kolem jedné miliardy korun. Podle předběžných statistických údajů vzrostl v srpnu meziročně vývoz v běžných cenách o 12,1 procenta a dovoz o 11,7 procent.

„Ačkoli skončila obchodní bilance mírným schodkem proti očekávanému mírnému přebytku, není to důvod ke smutnění. Česká republika má každý rok v srpnu deficit. Jedinou výjimkou byl srpen 1993. Ačkoli se to nemusí zdát, dodávky ještě nejsou ve všech odvětvích tak plynulé, aby je neovlivnily celozávodní dovolené v mnoha podnicích. Úspěchem je to, že před rokem byl deficit ještě o půl miliardy hlubší. Pokud by se stávající trend udržel, je možné, že už příští srpen skončí s přebytkem,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance.

Se státy EU 27 byla bilance kladná 29,6 miliardy korun, se státy mimo unii záporná 30,2 miliardy korun. Nejvíce rostl meziročně vývoz průmyslových strojů a zařízení, automobilů a elektrických zařízení. Nejvýrazněji stoupl dovoz telekomunikačních zařízení a výpočetní techniky.

V lednu až srpnu letošního roku vzrostl vývoz o 16,6 procenta a dovoz o 14,9 procenta. Přebytek obchodní bilance za prvních osm měsíců činil 55,1 miliardy korun a byl meziročně o 27,8 miliardy korun vyšší.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/