Wang Jinsong: 3. Čínský mezinárodní veletrh dovozu CIIE byl úspěšně ukončen

25/11/2020 Martin Lukáč

Dne 10. října 2020 byl v Šanghaji úspěšně ukončen 3. Čínský mezinárodní veletrh dovozu CIIE (dále jen „veletrh CIIE“). Vzhledem k tomu, že globální epidemie není stále plně pod kontrolou, vyjadřuje toto předem naplánované obchodní setkání upřímné přání čínské strany sdílet tržní příležitosti se světem a podporovat oživení světové ekonomiky.

Po třech letech vývoje byl veletrh CIIE zorganizován ve větším měřítku, s vyšší kvalitou a širším mezinárodním vlivem, což z něj dělá světově významný mezinárodní veletrh prvotřídní kvality. Výsledky hospodářské a obchodní spolupráce letošního veletrhu CIIE překonaly ty dva předcházející. Podařilo se dosáhnout kýžených cílů v oblasti bezpečnosti, skvostu, produktivity a byly vykázány následující charakteristiky.

a) Silná odezva

 Prezident Si Ťin-pching přednesl na otevíracím ceremoniálu 3. Čínského mezinárodního veletrhu dovozu CIIE na Mezinárodním ekonomickém fóru Chung-čchiao hlavní projev prostřednictvím videa a prohlásil, že Čína bude nadále neochvějně pokračovat ve všestranném otevírání se světu, a že učiní z čínského trhu světový trh, sdílený trh a trh pro všechny. Dále prohlásil, že Čína bude podporovat oživení a rozvoj světové ekonomiky a dodávat silnou pozitivní energii. Slavnostního otevření se zúčastnilo online 231 úředníků na ministerské pozici a vyšší a více než 145 zemí a mezinárodních organizací, 110 zástupců společností z žebříčku Fortune 500 a mezinárodních think tanků. Diplomatičtí vyslanci 69 zemí a mezinárodních organizací v Číně se zúčastnili offline.

b) Neutuchající popularita

Celková výstavní plocha 3. Čínského mezinárodního veletrhu dovozu CIIE zabírala téměř 360 000 metrů čtverečních, což je téměř o 30 000 metrů čtverečních více než v minulých letech. Zaregistrovalo se téměř 400 000 společností a na výstavu se přihlásilo celkem 650 000 návštěvníků. Proběhlo 101 doprovodných aktivit a podařilo se vyjednat 861 plánů spolupráce. Podařilo se přihlížet dosažení kýženého obratu 72,62 miliard amerických dolarů na horizontu jednoho roku, což představuje nárůst o 2,1% oproti předchozímu veletrhu CIIE.

c) Světlé stránky

Na 3. Čínském mezinárodním veletrhu dovozu CIIE bylo představeno 411 nových produktů, nových technologií a nových služeb a výstavy se zúčastnilo téměř 80% z 500 nejlepších světových a předních společností ve svém oboru. Z šesti hlavních výstavních ploch zabíral největší počet vystavovatelů výstavní plochu pro potraviny a zemědělské produkty, které se zúčastnilo 1264 společností. Výstavní plocha pro spotřební zboží zabírala přes 90 000 metrů čtverečních a byla to celkově největší výstavní plocha. Na výstavní ploše pro zdravotnické vybavení, léky a zdraví byl umístěn největší počet nových produktů a technologií. Celkový počet přesáhl 120 kusů. Poprvé vytvořená zóna veřejného zdraví a prevence epidemií intenzivně zobrazovala pokročilé mezinárodní produkty, technologie a služby v oblasti veřejného zdraví a prevence epidemií a podpořila mezinárodní spolupráci v oblasti bezpečnosti veřejného zdraví.

Česká republika se zúčastnila veletrhu CIIE již tři po sobě jdoucí roky a popularita českých značek se v Číně výrazně zvýšila. Společnosti, které se výstavy aktivně zúčastnily, získaly hmatatelné ekonomické výhody. Na 3. Čínském mezinárodním veletrhu dovozu CIIE přednesl projev prostřednictvím videa místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zástupkyně ministra průmyslu a obchodu České republiky Martina Tauberová se slavnostního zahájení také zúčastnila prostřednictvím videa. Na výstavní ploše spotřebního zboží debutovalo více než 20 předních českých značek – český křišťál, český granát, papírnictví KOH-I-NOOR, český Budweiser, vinařství Lahofer, pitná voda Fromin a horké prameny. China International Business Daily zahájil výtisk speciální zprávou: „Je čas přivítat na Veletrhu brilantní křišťálový svět České republiky.“ Tato zpráva umožňuje více čínským spotřebitelům porozumět hlubokému dědictví českých značek.

V současné době prošel svět hlubokými změnami kvůli obrovskému dopadu pandemie Covid-19, míra nejistoty a nestability se zjevně zvýšila, avšak důvěra a odhodlání Číny podpořit otevírání se a spolupráci se nezměnily. S počtem obyvatel 1,4 miliardy a skupinou se středními příjmy čítající více než 400 milionů obyvatel je Čína velmi slibným a velkým trhem na světě. Odhaduje se, že celková dovozní hodnota zboží v příštích 10 letech překročí 22 bilionů amerických dolarů. Čína zrychluje budování nového modelu rozvoje s domácími cykly jako hlavním subjektem a vzájemnou podporou domácích a mezinárodních „duálních“ cyklů, což dále uvolní obrovský potenciál domácí poptávky na trhu a výrazně rozšíří prostor a příležitosti pro vzájemný prospěch, „win-win“ situaci a společný rozvoj s ostatními zeměmi světa.

Pro země po celém světě je veletrh CIIE důležitou platformou pro prohlubování vzájemně výhodné spolupráce s Čínou. Čína je druhým největším obchodním partnerem České republiky na světě a největším obchodním partnerem mimo EU. Čínská strana je ochotna pokračovat ve spolupráci s českou stranou v plném využití veletrhu CIIE a pomoci více českým výrobkům vstoupit na čínský trh a lépe tak prospívat lidem obou zemí!

Autor: Wang Jinsong, ekonomický a obchodní rada čínského velvyslanectví v České republice

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/