Vladimír Dlouhý: Budoucnost evropské energetiky je v jádru

Rozvoj jaderné energie v Evropě je nezbytný k udržení konkurenceschopnosti a energetické soběstačnosti. Znamená také příležitost pro české podniky působící v tomto oboru, které se mohou zapojit do dodavatelských řetězců pro jaderné zdroje nejen v ČR, ale v celé Evropě. Při zahájení dvoudenní konference k jaderné energetice, kterou mj. za účasti amerických společností Westinghouse a Bechtel pořádá Hospodářská komora, to sdělil prezident Komory Vladimír Dlouhý. Sympozia k rozvoji jaderných projektů se v pražském Národním domě na Vinohradech účastní přes sto tuzemských firem.

„Tuzemské společnosti mohou zahraničním partnerům nabídnout bohaté zkušenosti s jadernými projekty i know-how, které mohou díky této akci využít nejen při chystané dostavbě Dukovan a případně Temelína, ale také u podobných projektů ve střední Evropě,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, s tím že rozvoj jaderné energie by měl být stěžejním cílem snižování emisí v EU.

Green Deal a dohoda Fit for 55 kladou podle Hospodářské komory velký důraz na nový přístup k energetice a ekonomice obecně. „Nechceme být dovozcem energií, musíme si udržet energetickou soběstačnost a přijatelné ceny elektřiny a tepla pro domácnosti a firmy. Uvědomme si také nesporný ekonomický efekt velkých jaderných projektů, které přinesou pracovní místa, dlouhodobé zakázky celému dodavatelskému řetězci a ve výsledku také vyšší příjmy státního rozpočtu,“ vysvětluje Dlouhý.

Budoucí vláda, která vzejde z povolebního vyjednávání, musí podle Dlouhého energetickým otázkám ve spojitosti s jádrem věnovat velkou pozornost, ať už ve vládním kabinetu zasedne kdokoliv.

Dvoudenní konference má dnes na programu mj. odborné přednášky k představení moderních technologií v jaderné energetice. Zítra pak proběhnou konkrétní B2B jednání českých firem a vedení společností Westinghouse a Bechtel o potenciální spolupráci na evropských jaderných projektech.

Kromě prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého vystoupili na úvod sympózia mj. náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler, ředitel Elektrárny Dukovany Petr Závodský, Chargé d´Affaires velvyslanectví USA v ČR Jennifer Bachus i vedoucí představitelé firem Westinghouse a Bechtel.