Úspěšná prezentace českých firem na veletrhu ECO Expo v Hongkongu dokládá narůstající význam ekologie v deltě Perlové řeky

06/11/2017

Dovolujeme si Vás informovat o proběhlé české účasti na ECO Expo v Hongkongu.

České firmy se i v tomto roce zúčastnily přehlídky ekologických technologií a výrobků na veletrhu ECO Expo Asia ve dnech 26. – 29. října 2017 na výstavišti AsiaWorld Expo nedaleko hongkongského mezinárodního letiště. Pět českých firem bylo přítomno osobně a dalších osm českých institucí představil na stánku Generální konzulát ČR v Hongkongu formou katalogové prezentace. Českou expozici na dvou stáncích s celkovou rozlohou 18 m2 doplnil odborný seminář a účast českých firem na společensko-obchodní akci pořádané Korea Environmental Industry Association s partnerskou organizací z Hongkongu a dále na recepci uspořádané Hong Kong Hainan Commercial Association k jejímu stému výročí od založení za účasti nejvyšší představitelky Hongkongu paní Carrie Lam.

Na ECO Expo se představilo 320 firem z 19 zemí, národní stánky mělo Nizozemsko, Švýcarsko s Rakouskem, Kanada a poprvé i Skotsko. Několik evropských firem se představilo v European Pavilion a pochopitelně velkou část expozice obsadily čínské firmy a provincie. Motto letošního ročníku bylo „Innovative Solutions for Green Cities“. Na úvod slavnostního zahájení, kterého se zúčastnila řada vedoucích konzulátů včetně generální konzulky Lucie Nebesářové, promluvil ministr životního prostředí Wong Kam-sing.

Českou expozici tvořily dva stánky, kdy jeden společně financovaly české firmy a další získal Generální konzulát ČR zdarma jako ocenění dlouholeté spolupráce s organizátory veletrhu, kterými je HK Trade Development Council, Messe Frankfurt a Environment Bureau Hong Kong. Osobně se zúčastnily české firmy Smart Heating Technology s.r.o. vyrábějící technologie na výrobu elektřiny a tepla spalováním biomasy, dále United Green Power s.r.o. dovážející do regionu ekologické čisticí prostředky na sklo, BAC Asia – singapurská pobočka české firmy dodávající ekologické odmašťovače pro průmyslové využití a dekontaminaci a v druhé části veletrhu se připojila i firma Silvaplana SE, která dodává protipovodňové systémy. Dále českou expozici navštívila firma Operátor ICT a.s., jejímž zřizovatelem je Hlavní město Praha. Firma zajišťuje agendu Smart City a s ekonomickým diplomatem M. Vágnerem se domluvila na další spolupráci v rámci projektu plánovaného na rok 2018. Na stánku Generálního konzulátu ČR v Hongkongu byly formou katalogové prezentace představeny firmy VAPO, Gumotex, Hydra, Solbien, Czech Water Technology, Regionální centrum pro pokrokové technologie při Palackého univerzitě a Asociace pro zahraniční investice (AFI). Distribuovány byly i sektorové publikace CzechInvestu.

České firmy měly dále příležitost představit se v samostatném semináři „Progressive Environmental Technologies and Products from the Czech Republic“, kterého se dne 28. října zúčastnily čtyři desítky odborníků, zejména z Hongkongu a Číny. Další příležitostí pro navázání kontaktů byla společenská akce v souvislosti s podpisem memoranda mezi Korea Environmental Industry Association s partnerskou Hong Kong Environmental Industry Association. A v neposlední řadě příležitost k navázání spolupráce s partnery v regionu měly dvě české firmy, které se s ekonomickým diplomatem zúčastnily recepce a večeře uspořádané Hong Kong Hainan Commercial Association k jejímu stému výročí od založení. V úvodu společenského večera vystoupila Carrie Lam, nejvyšší představitelka zvláštní správní oblasti Hongkong.

Vypracoval: Ing. Milan Vágner