Ubytovacím zařízením klesla návštěvnost

15.11.2007

Celkem 4,6 milionů hostů se ubytovalo v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních ve třetím čtvrtletí letošního roku. Je to o 0,2 procent méně než ve stejném období vloni. Klesl také počet přenocování, a to o 5,7 procenta. U zahraničních hostů se snížil o 2,8 procenta a u domácích dokonce o 7,8 procenta. Uvádí to Český statistický úřad.

Přestože hostů bylo v hotelích a penzionech ve třetím kvartále méně, statistici upozorňují na to, že ve srovnání s předchozími letními obdobími se jednalo o druhý nejvyšší počet ubytovaných hostů v posledních osmi letech. Stejně jako v předchozích letech se ubytovalo více domácích turistů (2,4 milionu) než zahraničních (2,2 milionu). Meziroční pokles o 0,2 procenta zaznamenaly obě skupiny.

Nejvíc hostů měly už tradičně tříhvězdičkové hotely, a to 1,1 milionu (23,8 procenta ze všech). Největší nárůst (o 8,9 procenta) zaznamenaly čtyřhvězdičkové hotely, především díky zahraničním turistům. Ti opustili kempy, kde jich napočítali o 29,4 procenta méně než vloni ve stejném období.

Nejvíc návštěvníků – 1,3 milionu – hostila Praha, na druhém místě s 511 tisíci turistů je Jihočeský kraj. Svou pozici si udržel přesto, že letos zaznamenal největší pokles návštěvnosti ze všech krajů (o 13,2 procenta). Na třetím místě je kraj Jihomoravský, který naopak navštívilo meziročně o 14,4 procenta turistů více. Počet hostů se meziročně zvedl i v Praze, a to o 2,8 procenta.

Pro ekonomiku ubytovacích zařízení je důležitý ukazatel počtu přenocování. Ten dosáhl v letošním třetím čtvrtletí 15,4 milionu, což je meziročně o 5,7 procenta méně. Průměrná doba přenocování se snížila z 3,6 na 3,4 dne.

Zvýšil se počet návštěvníků lázeňských zařízení. Ve třetím kvartále jich bylo 180 tisíc, což je meziroční nárůst o 5,8 procenta. Nejvíc lázeňských hostů bylo v Karlovarském kraji (103 tisíce).

Čisté využití pokojů v hotelech a penzionech bylo 51,7 procenta, což je o 2,2 procentního bodu než ve stejném období předchozího roku. Nejlepší obsazenost vykázaly pětihvězdičkové a čtyřhvězdičkové hotely, 71,9 procenta, respektive 65 procent. Nejlépe se dařilo hoteliérům v Praze, kde obsazenost dosáhla 69 procent, a v Karlovarském kraji, kde byla 61,3 procenta. Nejnižší obsazenost pak byla v Ústeckém (33,6 procenta) a Libereckém kraji (36,3 procenta).

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/