Stavebnictví podruhé pokleslo

10.09.2007

Už podruhé po třinácti měsících nepřetržitého růstu tuzemské stavebnictví letos v červenci zaznamenalo pokles, a to o 1,7 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce o 0,2 procenta vyšší. Počet stavebních povolení klesl meziročně o 17,5 procenta a klesla i orientační hodnota povolených staveb (o 5,9 procenta na 30,2 miliardy korun). Uvedl to Český statistický úřad.

Stavební výroba šla dolů hlavně na stavbách inženýrského stavitelství. Důvodem je podle statistiků vysoká srovnávací základna z července minulého roku. Dalším faktorem je nedostatek některých pracovních profesů a druhů stavebních materiálů. A konečně se také čeká na nový politický impulz a doplnění veřejných pokladen pro stavby veřejného sektoru.

„Stavebnictví je dalším odvětvím, kde je vidět, že hospodářský růst naráží kvůli nízké nezaměstnanosti na své limity,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. Projevuje se to například i tím, že průměrná hodinová mzda ve stavebnictví meziročně stoupla o osm procent. Nominální mzdy v odvětví od ledna do července stouply o 9,8 procenta. Počet zaměstnanců ve stavebních firmách klesl o 1,9 procenta.

„Boom stavebnictví již narazil na maximum možností odvětví a nemůže dále pokračovat. O tom svědčí i to, že počet stavebních povolení meziročně poklesl o 17,5 procenta, což indikuje, že citelnějšího oživení výroby se už skutečně nedočkáme,“ řekl Pikora.

Průměrné tempo růstu stavební výroby za posledních dvanáct měsíců je 11,8 procenta. Od ledna do července letošního roku stoupla o 9,9 procenta, produktivita práce ve stavebnictví rostla o 10,2 procenta. Kromě neobvykle teplého počasí, které přidávalo na tempu růstu stavební výroby v prvním pololetí, je za těmito čísly třeba vidět i boom hypoték.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/