Stavebnictví došel dech

13.08.2007

Po třináctiměsíčním nepřetržitém růstu klesla v červnu tuzemská stavební výroba meziročně o 4,4 %. Uvedl to Český statistický úřad. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů klesla o 0,2 %. Za poklesem stojí hlavně vysoká srovnávací základna z loňského roku, ale také problémy stavebních firem se získáváním nových pracovníků a dodávkami materiálu.

Stavebnictví je tak dalším odvětvím, na němž je vidět, že hospodářský růst naráží kvůli nízké nezaměstnanosti na své limity. „To se odráží i v tom, že průměrná hodinová mzda ve stavebnictví meziročně vzrostla o 9 %. Růst mezd je však vidět i z většího nadhledu. Nominální mzdy v odvětví v prvním pololetí vzrostly o 10,1 %. Jinými slovy, boom stavebnictví již narazil na maximum možností odvětví a nemůže dále pokračovat,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. Meziročně klesl také počet stavebních povolení, a to o 21,5 %.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách klesl meziročně o 2,2 %. Průměrná nominální měsíční mzda byla 21 124 korun a meziročně se zvýšila o 3,4 % (reálná mzda vzrostla o 0,9 %). Průměrná hodinová mzda byla 137 korun a meziročně vzrostla o 9 %. Produktivita práce na jednoho zaměstnance poklesla o 2,6 %. Produktivita na odpracovanou hodinu vzrostla o 2,7 %.

Z většího nadhledu je však podle Pikory vidět, že se stavebnictví daří. „Průměrné tempo růstu za posledních dvanáct měsíců činí 13 % a za celé první pololetí vzrostlo odvětví o 12,7 %, produktivita práce stoupla o 12,5 %,“ uvedl Pikora.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem v květnu v EU 27 meziročně vzrostla stavební produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,9 %, z toho pozemní stavitelství o 2,3 % a inženýrské o 1,3 %. Z členských států, za které byla data dostupná, stavebnictví nejvíce rostlo ve Slovinsku (o 48,7 %), Rumunsku (o 27,6 %), Polsku (o 16 %) a na Slovensku (o 5,3 %). Nejvíce se propadlo v Portugalsku (o 4,9 %) a v Německu (o 2,7 %).

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/