Státní rozpočet v červenci s nečekaným přebytkem

02.08.2007

Dobrá kondice českého hospodářství se projevila i na hospodaření státu. To skončilo podle informací ministerstva financí na konci července s nečekaně vysokým přebytkem 19,7 miliardy korun. Vloni ve stejném období byl rozpočet 0,4 miliardy korun v mínusu. Rozpočtové příjmy rostly třikrát rychleji, než se čekalo, zatímco rozpočtové výdaje předstihly očekávání „pouze“ dvojnásobně.

V červenci se státu dařilo lépe hlavně při výběru některých daní. „Výrazně rychleji roste inkaso saně z přidané hodnoty. Zde se projevuje především rychlejší růst ekonomiky a také konzumní revoluce, kterou v posledních měsících můžeme pozorovat v maloobchodě,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. Rychleji roste i inkaso z příjmů fyzických osob, kde se projevuje pokles nezaměstnanosti a také rychlejší růst mezd.

Strana výdajů státního rozpočtu však optimistický výhled nenabízí. Hlavní výdajovou položkou jsou sociální dávky, které rostou o 7,5 % (asi třikrát rychleji než ceny). Situace státního rozpočtu se sice v červenci zlepšila, ale dobrému stavu ekonomiky podle Pikory neodpovídají výdaje – ani jejich struktura, ani jejich dynamika. „Vzhledem k tomu, že ekonomika časem zpomalí a počet nezaměstnaných se nebude snižovat do nekonečna, vrátí se zhoršování veřejných financí zpět jako bumerang. Nemusíme se proto radovat, že by snad státní rozpočet za celý rok skončil s přebytkem nebo jen s malým deficitem,“ uzavřel Pikora. Za celý rok počítá stát se schodkem 91,3 miliardy korun.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/