Stále silnější koruna dělá podnikatelům těžkou hlavu

21.09.2007

Stále sílící koruna vyvolává vážné obavy exportérů. Předseda Asociace Exportérů Jiří Grund upozorňuje na to, že kvůli rychle sílící koruně může česká ekonomika ztratit do dvou až tří let dech. Řešení vidí v rychlém přijetí eura. „Podnikatelská sféra jednoznačně podporuje přijetí eura, a to co nejrychleji. I proto, že řada transakcí už dnes probíhá v euru a počet vzájemných plateb v euru se postupně zvyšuje,“ řekl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. V aktualizované strategii přistoupení Česka k eurozóně však datum přijetí společné měny chybí. Původně jsme měli do eurozóny patřit od roku 2010, později se termín posunul na rok 2012. Příprava na přijetí eura by podle Grunda měla být hlavním úkolem vlády. „Aby se nestalo, že euro přijmeme v nejméně vhodné době, kdy české podniky již nebudou konkurenceschopné,“ řekl předseda Asociace exportérů.

Stále sílící koruna vyvolává vážné obavy exportérů. Předseda Asociace Exportérů Jiří Grund upozorňuje na to, že kvůli rychle sílící koruně může česká ekonomika ztratit do dvou až tří let dech. Řešení vidí v rychlém přijetí eura. „Podnikatelská sféra jednoznačně podporuje přijetí eura, a to co nejrychleji. I proto, že řada transakcí už dnes probíhá v euru a počet vzájemných plateb v euru se postupně zvyšuje,“ řekl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. V aktualizované strategii přistoupení Česka k eurozóně však datum přijetí společné měny chybí. Původně jsme měli do eurozóny patřit od roku 2010, později se termín posunul na rok 2012. Příprava na přijetí eura by podle Grunda měla být hlavním úkolem vlády. „Aby se nestalo, že euro přijmeme v nejméně vhodné době, kdy české podniky již nebudou konkurenceschopné,“ řekl předseda Asociace exportérů.

Odborníci předpokládají, že koruna, která nyní láme rekordy, nejspíš ještě dále zpevní. „Pokud si koruna udrží trend k euru stejně jako dolar, mohl by se kurz během pár týdnů dostat dočasně až ke hladině 19,22 koruny za dolar,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance.

Tuzemské firmy se s faktem sílící koruny k hlavním světovým měnám učí žít už léta. Využívají například smluvní zajištění proti kurzovým výkyvům. Podle nedávného průzkumu Citibank však zajištění proti kurzovým rizikům málo využívají malé a střední firmy. Přestože se v současnosti na zahraničním obchodě podílejí téměř padesáti procenty, proti kurzovým rizikům se jich podle zkušeností Citibank zajišťuje maximálně deset procent. Jedním z podstatných faktorů tohoto stavu jsou nejspíš náklady se zajištěním spojené.

Posilování koruny podle Grunda dopadá na celý průmysl, nejvíce na obory, které jsou náročné na spotřebu energie a pracovní sílu. „Jedním z nejvíce ohrožených je textilní průmysl, který je navíc pod tlakem levné a nekalé konkurence z Číny. Hrozí, že v Česku zůstane jen pár textilek s výrobou exkluzivního sortimentu,“ uvedl Grund.

Podělte se s námi o své zkušenosti se silnou korunou a zúčastněte se naší ankety, kterou najdete na hlavní webové stránce.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/