Šance pro české firmy: Rusko čeká druhá velká elektrifikace

05.06.2007

Až 12 bilionů rublů by mělo být do roku 2020 investováno do obnovy elektrárenských zdrojů a elektrorozvodné sítě v Rusku. Jedná se o zásadní strukturální reformu, označovanou za druhou velkou elektrifikaci Ruska. Uvedl to zástupce generálního ředitele a hlavní inženýr společnosti LenEnergo Viktor Ignatevič Selin na prezentaci českých energetických firem v Petrohradě.

Prezentaci pro více než devět desítek ruských partnerů z oblasti energetiky uspořádala agentura CzechTrade s podporou generálního konzulátu České republiky v Petrohradu. Projekt druhé elektrifikace má zvýšit objem výroby elektrické energie v Rusku o dvě třetiny oproti dnešnímu stavu.

V samotné Petrohradské oblasti bude na základě smlouvy mezi energetickým holdingem RAO EES Rossii a gubernií Sankt Peterburg do roku 2010 investováno 300 miliard rublů do vybudování nových energetických kapacit, rekonstrukce stávajících sítí a výstavby 210 km nového vedení vysokého napětí. Počítá se rovněž s výstavbou 32 nových vysoce výkonných transformačních stanic 110 kw. Projekt má zajistit Petrohradu možnosti dalšího ekonomického rozvoje, neboť současné energetické kapacity jsou stoprocentně vytíženy a město je již nuceno „regulovat a odmítat “ nové investiční projekty vzhledem k nedostatku energií.

V okolí Petrohradu (Sosnovyj Bor), kde je v provozu jaderná elektrárna zásobující hlavně Petrohrad, se bude navíc stavět zcela nová elektrárna (4 energobloky, každý po 1000 MW). Jedná se o nejmodernější elektrárnu na území Ruska. Celkové investice do této elektrárny se pohybují kolem 6 miliard rublů.

Smlouvy na obdobné projekty za stovky miliard rublů již podepsaly s energetickými firmami také další regiony Ruské federace.

Téma energetiky bude podle ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradu Štěpána Jílka v následujících několika letech v Rusku velmi aktuální a skýtá velké příležitosti také pro české dodavatelské společnosti. Prezentace energetického průmyslu z České republiky prostřednictvím agentury CzechTrade na veletrhu Energetika a Elektrotechnika 2007, jež byla realizována v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání, měla za cíl zprostředkovat tyto šance právě příslušným oborům průmyslu ČR.

„Ruský trh je specifický, je nutné jej systematicky a intenzivně zpracovávat a udržovat aktivní vztahy. V rámci výběrových řízení, které jsou podmínkou při realizaci velkých projektů financovaných ze státního i místních rozpočtů, je dobré mít seriózní a ověřené partnery, pro které česká firma potom funguje jako subdodavatel,“ dodává Jílek. Energetický boom podle něj není jen záležitostí velkých měst, ale i menších regionů.

Kontakt

Aleš Řiháček
Tiskový mluvčí CzechTrade
telefon: +420 224 907 540
mobil: +420 602 695 902
e-mail: ales.rihacek@czechtrade.cz

Zdroj: CzechTrade
Převzato z portálu BusinessInfo,
www.businessinfo.cz

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/