Ruských turistů přijelo o třetinu víc

21.08.2007

Počet zahraničních turistů v Česku se v prvním letošním pololetí meziročně zvýšil o 4 % na 3 005 504. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejvíce turistů přijelo tradičně z Německa, Británie a Itálie. Vzrostl počet návštěvníků z Polska, Slovenska a Rakouska. Na tyto země se v posledních dvou letech zaměřila agentura CzechTourism s kampaněmi na podporu příjezdové turistiky. Největší přírůstek však byl u ruských turistů, a to 36,2 %. Díky poměrně teplému počasí hrála prim městská turistika a pobyty v lázních.

Za prvních šest měsíců letošního roku se v tuzemských hotelech a penzionech ubytovalo 146 243 slovenských turistů, což je meziročně o 12,4 % více, 144 564 Poláků (o 7,6 % více) a 80 647 Rakušanů (o 1,2 % více). „V posledních letech klesal v sousedních zemích o Česko zájem. Přitom se jedná o blízké destinace, pro které by Česká republika mohla být místem opakovaných návštěv a dovolených. Nejen, že se k nám tito turisté vracejí, ale jejich průměrná doba pobytu je mnohem delší než u turistů ze vzdálených zemí jako je Japonsko nebo Čína,“ uvedl Rostislav Vondruška, ředitel agentury CzechTourism. Statistická čísla navíc nepostihují návštěvníky, kteří k nám jezdí opakovaně na jednodenní výlety. Potom by nárůst turistů ze sousedních zemí byl ještě větší.

Z Německa, hlavní zdrojové země tuzemského turistického ruchu, přicestovalo od ledna do června letošního roku 730 165 lidí. To představuje meziroční pokles o 1,8 %. Jeho příčinou byly podle analytičky CzechTourismu Hany Fojtáchové letošní nepříznivé sněhové podmínky. Ty nepřály zimním sportům, za kterými Němci do Česka jezdí. Naproti tomu vloni se na českých horách lyžovalo ještě v dubnu.

Mladí Britové, kteří k nám přijížděli za levným alkoholem a prostitutkami, a tím významně zvyšovaly počty britských turistů v Česku, objevili levnější destinace na východě, kde nacházejí srovnatelné „služby“ za ještě nižší ceny. V prvním pololetí letošního roku se u nás ubytovalo 253 049 Britů, což představuje meziroční pokles o 8,5 %. Do Česka naopak míří britské rodiny s dětmi a páry středního věku.

Teplo přilákalo do Česka i třetí nejpočetnější skupinu – Italy, kteří dávají přednost městské turistice. Přijelo jich 206 205, což je meziroční nárůst o 5,4 %.

O více než třetinu se zvýšil počet ruských turistů, kterých se u nás v prvním letošním pololetí ubytovalo 148 616. Rusové tu tráví dva až tři týdny a denně utratí na osobu 2 385 korun, což je řadí na páté místo co do otevřenosti peněženek. V žebříčku největších útrat vedou Japonci s 3 143 korunami na osobu a den, stříbrní jsou Kanaďané s 2 757 korunami na osobu a den. Třetí pozici obsadili Norové s 2 745 korunami na osobu a den a čtvrtou Dánové s 2 529 korunami na osobu a den.

V prvním pololetí letošního roku přijelo opět nejvíce turistů do Prahy (1 761 830, meziročně o 5,6 % více). Karlovarský kraj zaznamenal 4,5% nárůst (228 302 zahraničních turistů) a kraj jihomoravský dokonce 10% (191 004 zahraničních turistů). Pozitivní zprávou nepochybně je, že 40 procent zahraničních návštěvníků přijíždí do České republiky opakovaně.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/