Řemeslníci z cechů HK ČR finalisty soutěže Živnostník roku 2017

07.12.2017 Ilona Zelenková

Finální vyhlášení  podnikatelské soutěže Firma roku a Živnostník roku 2017 proběhlo za přítomnosti prezidenta HK ČR Vladimíra Dlouhého na Žofíně.

Živnostníkem roku se stal Viktor Hrdina z Prahy, který přinesl na český trh – jednoduché houpací prkno, které se stalo základem pro vývoj dalších hraček. Pod značkou Utukutu provozuje spolu s manželkou e-shop s dřevěnými hračkami. Na 2. místě se umístil Josef Fryzelka, Zlínský kraj, který oživuje tradici  bednářského řemesla a 3. místo obsadila místo Věra Vávrová, Jihočeský kraj, která založila prosperující  šicí dílnu ve Vimperku a dokázala si poradit s asijskou konkurencí.

V soutěži se neztratili ani zástupci našich cechů. Do finále postoupil Jaroslav Vozáb z Pardubického kraje. Kdysi úspěšný programátor, který opustil  IT prostředí a vyučil  malířem. Založil si dobře prosperující živnost, má spoustu zakázek. Naučil se specifické malby a stěnové dekorace – benátské štuky, imitace dřeva, kamene, betonu, kovu… Zajímavé je, že za největší překážku podnikání považoval strach, který měl, když se rozhodl, zda z dobře placeného místa programátora uživí sebe a svoji rodinu jako malíř…dnes je finančně zajištěný a nestačí zvládat nápor práce… Inspiruje další lidi, je členem Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Dalším finalistou byl Jan Křivonožka z Moravskoslezského kraje – absolvent matematicko-fyzikální fakulty UK Praha. V rámci dobrovolných aktivit v neziskových organizacích se začal zajímat o zaniklé řemeslné techniky, setkal se s vysněným oborem kamnářství a uděl si výuční list. Koupil starý dům, kde postavil kamna i sporák a odzkoušel. Oboru se věnuje 7 let. Specializuje se na těžká akumulační kamna. Dva roky vyvíjí biotopeniště což je údajně v českých poměrech naprosto unikátní projekt. Tvoří spolu se zákazníky  3D modely a návrhy kamen. Je členem Cechu kamnářů ČR, podniká od roku 2012.

Oboroví viceprezidenti HK ČR –  Irena Bartoňová Pálková a Roman Pommer poblahopřáli finalistům k úspěšné propagaci a udržování tradičního řemesla a přislíbili pomoc při překonávání zejména administrativní zátěže a byrokracie v podnikání.