Průmyslová výroba je v kondici

22.05.2007

Český průmysl roste už třetí měsíc dvouciferným tempem. Březnová produkce vzrostla podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu meziročně o 12,7 % po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 14,6 %. Po očištění od sezónních vlivů činí index průmyslové výroby 113,5 %. Ekonomové přitom odhadovali meziroční růst kolem 9,1 %. Největšími tahouny jsou výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení, automobilový průmysl a strojírenství.

Rostoucí odvětví vytváří nové pracovní příležitosti. Počet zaměstnanců v průmyslu meziročně vzrostl o 2,9 %. Nejvíce nových pracovníků absorbovala odvětví vyrábějící elektrická a optická zařízení (+7,8 %) a automobilový průmysl (+7,7 %). Pokles zaměstnanosti zaznamenal nejvíce textilní (-6,5 %) a kožedělný průmysl (-5,9), propouštělo se i v těžbě energetických surovin (-5,4 %).

Průměrná měsíční nominální mzda stoupla v průmyslu v březnu meziročně o 7,1 % a dosáhla 20 443 korun. Produktivita práce stoupla o 9,1 %, což je pozitivní.

Ekonomové upozorňují na riziko spojené s poptávkou po nových zaměstnancích. Najít ty kvalitní je stále těžší a i cena těch méně kvalitních stoupá. Vzniká tak riziko nových inflačních tlaků.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostl meziroční index průmyslové produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů v únoru ve 27 zemích Evropské unie o 4 %. Z členských států, za které byla data dostupná, se nejvíce zvýšil v Irsku (o 22,4 %), na Slovensku (o 15,5 %) a v Polsku (o 12,9 %). V Německu vzrostl o 6,8 %. Největší pokles zaznamenali Finové – o 3,6 %.

Než bude pozdě