Průmysl ztrácí tempo

13.08.2007

Český průmysl sice svým růstem stále překonává evropský průměr, rekordní tempo má však už zřejmě za sebou. Názor analytiků se opírá o údaje Českého statistického úřadu, podle kterých v červnu letošního roku zpomalila průmyslová výroba svůj meziroční růst na 6,9 % oproti květnovým 7,5 %. Trh přitom počítal v průměru s růstem kolem 7,8 %. Meziměsíčně přidal průmysl o jeden procentní bod.

K růstu průmyslu jako tradičně nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení, elektrických a optických přístrojů a výroba a opravy strojů.

V pozadí zpomalení průmyslu stála podle ekonomů vysoká srovnávací základna, která poznamená vývoj průmyslové výroby i v dalších měsících. „Tento jev byl zatím více než kompenzován slabší korunou, ovšem ty nejslabší hodnoty má koruna již za sebou a čeká ji dlouhodobé posílení. Proti průmyslu půjde i akcelerující tempo růstu mezd a nedostatek domácích pracovních sil s požadovanou kvalifikací a praxí. Budou se sice „dovážet“ zaměstnanci ze zahraničí, ale i tak bude složité získat kvalitní zaměstnance za rozumnou cenu,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance.

Pozitivem jistě je, že firmy nevyrábějí na sklad. Tržby z průmyslové činnosti se meziročně reálně zvedly o 7,9 %, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly reálně o 11,5 %.

Průmyslové podniky také nasály další zaměstnance. Meziročně jich bylo o 22 tisíc víc (o 1,9 %). Průměrná měsíční nominální mzda v červnu byla 21 201 korun a meziročně vzrostla o 6,5 %. Průměrná hodinová mzda byla 146,3 koruny a zvýšila se o 10,4 %. Produktivita práce v průmyslu stoupla o 5,3 %, hodinová produktivita byla vyšší o 9,8 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostl v květnu průmysl po očištění od vlivu počtu pracovních dnů v EU 27 o 2,7 %. Z členských států, za které byla data dostupná, se nejvíce zvýšila na Slovensku (o 17,4%), v Polsku (o 8,1 %) a Bulharsku (o6,9 %). V Německu vzrostla o 5,1 %. Největší pokles zaznamenal dánský průmysl, o 4,9 %.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/