Průmysl značně zvolnil tempo růstu

13.07.2007

V květnu poprvé od počátku roku rostla tuzemská průmyslová výroba pouze jednociferným tempem. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla o 7,5 % oproti dubnovým 14 %. Nejvíce tomu přispěla výroba elektrických a optických přístrojů, dopravních prostředků a výroba a opravy strojů. Meziměsíčně stoupla průmyslová produkce o 0,1 %. Výrazné snížení tempa růstu průmyslu však není podle ekonomů důvodem k panice.

Květnový výsledek totiž ze všeho nejvíce ovlivnila vysoký základ z loňského roku, s nímž je třeba počítat i v budoucnu. Vloni ve stejném období totiž rostl tuzemský průmysl o 12 %.
„Mírnou útěchou nám může být jen to, že za prvních pět měsíců roku vzrostla průmyslová výroba o 11,2 %, což je velmi dobrý výsledek. Další útěchou nám může být také fakt, že ačkoli průmysl poslední měsíc zpomalil svůj růst, roste stále zhruba dvakrát rychleji než celoevropská průmyslová produkce,“ řekl Vladimír Pikora z Next Finance.
Pozitivní rovněž, že od počátku letošního roku roste produktivita v průmyslu téměř o 1 % rychleji než nominální mzdy v tomto odvětví. To svědčí o zdravém růstu a také prostoru pro investice. Průměrná mzda v průmyslu v květnu činila 21 710 korun. Nebezpečí pro tento dosud zdravý vývoj však představuje nedostatek nových zaměstnanců s příslušnou kvalifikací. To vytváří tlak na mzdy, které zrychlí svůj růst a „doženou“ tak růst produktivity.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu v květnu meziročně vzrostl o 2,1 %. Firmy přijaly přibližně 24 tisíc nových pracovníků. Nejvíce nasávala nové pracovní síly výroba pryžových a plastových výrobků. Propouštělo se naopak v textilním průmyslu a těžbě energetických surovin.
Podle údajů Eurostatu vzrostla průmyslová produkce v dubnu letošního roku po očištění od vlivu počtu pracovních dnů v EU 27 o 3,2 %. Z členských států, za které byla data dostupná, se nejvíce zvýšila na Slovensku o 14,9 %, v Polsku a Slovinsku o 10,1 %. V Německu vzrostla o 4 %. Největší pokles zaznamenal finský průmysl o 1,3 %.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/