Průmysl opět roste dvouciferným tempem

10.09.2007

Průmysl v červenci opět příjemně překvapil a nabral dvouciferný růst. Meziročně byla průmyslová produkce o 11,5 procenta vyšší (v červnu o 6,6 procenta). Meziměsíčně stoupla o 0,6 procenta. Tržby z průmyslové činnosti se meziročně zvýšily o 13 procent, hodnota nových zakázek o 8,6 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

K růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení a produkce elektrických a optických přístrojů a zařízení. Pokles naopak nastal v rafinériích a koksárnách.

V červenci se nejvíce zvedla produkce ve výrobě pro investice, a to o více než pětinu

„Tržby z průmyslové činnosti rostou rychleji než výroba. To naznačuje, že se nevyrábí na sklad. Příznivé je rovněž to, že za prvních sedm měsíců roku roste produktivita o více než dva procentní body rychleji než reálné mzdy v odvětví,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance.

Průměrná nominální mzda dosáhla v červenci 21 260 korun a meziročně vzrostla o 9,4 procenta. Produktivita práce v průmyslu vzrostla o 9,5 procenta. „Nicméně vzhledem k tomu, že ubývají noví zaměstnanci s požadovanou kvalifikací, obáváme se, že mzdy budou zrychlovat svůj růst a brzo doženou produktivitu práce. To zbrzdí expanzi,“ dodal Pikora.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v červnu letošního roku meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů v EU 27 o 2,5 procenta. Z členských států, za které byla data dostupná, se nejvíce zvýšila v Bulharsku o 14,6 procenta, Na Slovensku o dvanáct procent a ve Slovinsku o deset procent. V Německu vzrostla o 5,7 procenta. K největšímu poklesu průmyslové výroby došlo v Dánsku o 2,1 procenta.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/