Probudíme se, dokud je čas?

01.03.2010

Rok 2010 měl v ekonomice přinést oživení, ale oživení nepřichází. Ekonomika je na tom na počátku roku hůř, než se čekalo. Krize nás dobíhá a bude pronásledovat dál. Situace není dobrá u nás, ani v Evropě, na kterou spoléháme. Na trzích hrozí dlouhodobá stagnace.

Pro podnikatele to není dobrá zpráva. A dobrou zprávou není ani to, že státy včetně toho našeho se enormně zadlužují. Důsledkem bude, že zvyšující se poptávka po dluhu ze strany vlády bude dále zvyšovat úrokové sazby i pro soukromý sektor a podniky. Podnikat bude stále obtížnější. Je z toho nějaké východisko?

V Praze se 16. března sejde na toto téma VI. Mezinárodní fórum Zlaté koruny. Dalo si příznačný název: Jsme na rozcestí – probudíme se, dokud je čas? V ekonomické oblasti dnes skutečně stojíme na křižovatce a je zapotřebí uvažovat, jak dál. O tom, že je úspěšnost podnikatelského sektoru úzce provázána s politikou a zásahy státu, se přesvědčujeme denně. Je proto nutné hledat společnou řeč.

Podnikatelé budou mít na fóru silné zastoupení. Vystoupí zde prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a prezident Agrární komory Jan Veleba. Firemní sféru budou reprezentovat Jan Mühlfeit, ředitel Microsoftu a Radek Špicar ze Škody Auto. Na fóru vystoupí také řada ekonomů, například Jan Švejnar, Miloš Zeman, Valtr Komárek, Pavel Mertlík, Jiří Rusnok. Současnou vládu budou zastupovat Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí a Bohdan Hejduk, náměstek ministra financí.

Diskuse se zaměří nejen na dopady fiskální politiky na soukromý sektor, ale i na otázky nezaměstnanosti a rozvoj vzdělanosti. Ze zahraničních účastníků vystoupí k těmto otázkám Kaspar Richter, hlavní ekonom Světové banky a Markku Markkula, profesor Aalto University v Helsinkách. Jejich příspěvky se budou týkat možností konsolidace fiskální rovnováhy, opatřením na trhu pracovních sil, vývoje v politice inovací a rozvoje znalostní společnosti.

Pro účastníky bude velice zajímavé seznámit se osobně se zkušenostmi z finského modelu, který ukazuje, jak čelit krizi, předjímat budoucí ekonomický vývoj a reagovat na jeho výzvy. Přístup Finska je nám dáván za vzor, většinou ale o něm máme jen mlhavé představy. Na fóru bychom měli na základě hodnocení vybraných postupů z Finska a ze světa konečně získat potřebné a praktické informace, které v současné době mohou významně pomoci při řízení firemních procesů a hledání cesty z krize.

Více informací o VI. Mezinárodním fóru Zlaté koruny na www.zlatakoruna.info/forum.

 

 

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/