Pro OSVČ: Živnostníci by nemuseli půl roku platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění

23.03.2020 Tiskové oddělení

Vláda ČR dnes schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku od března do srpna. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl vicepremiér Karel Havlíček.

Opatření vlády se bude týkat 514 tisíc OSVČ, které mají příjem pouze z podnikání. Cílem opatření je stabilizovat zejména nejohroženější, tedy nízkopříjmové OSVČ. Zároveň ale částečně uleví i těm, kteří na pojistném odvádějí více než zákonem stanovené minimum.

Co to znamená v praxi?

Živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ nebudou muset v období března až srpna 2020 platit měsíční zálohy na pojistné. Následně, ve vyúčtování za rok 2020 bude jejich odvod snížen o těchto šest měsíců, a to částku ve výši minimálních pojistných.

To podle Ministerstva financí ČR konkrétně znamená, že OSVČ za těchto 6 měsíců ušetří 29 916 Kč, tedy šestinásobek minimálních pojistných (4986 Kč). Toto opatření jim nejenom zlepší cash-flow v období nouzového stavu, ale odpadne jim také administrativa spojená s placením pojistných.

Upozorňujeme, že návrhy zákonů zavádějící toto opatření, by měla v úterý 24. března 2020 projednat Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Hospodářská komora České republiky projednává i další opatření pro OSVČ a zaměstnavatele, sledujte, prosím, aktuality na webu https://www.komora.cz/koronavirus/

/konference-hr-chytre-nejvetsi-akce-roku-v-cr-pro-personalisty-hospodarska-komora/