Prezidentské Žofínské fórum

04.04.2012

Ve středu 4. dubna 2012 se uskutečnilo další Žofínské fórum, tentokrát s prezidentem České republiky Václavem Klausem. Prezident ČR se zúčastnil Žofínského fóra již po jedenácté a hovořil o předčasných volbách, Řecku a o tom, že Česká republika si nestabilitu dovolit nemůže.

Na prezidentském Žofínském fóru Václav Klaus zmínil, že aktuálním problémem Česka je především tzv. „dvoustátí“. Tento pojem dle něj vystihuje fakt, že o dění v zemi se rozhoduje na dvou místech, a právě to vede k rozmazávání odpovědnosti. Zmínil, že právě občané jednotlivých členských zemí mají majoritní podíl na tom, co se děje uvnitř Evropské unie. A právě proto bychom se měli stát aktivními figurkami, aby za nás na evropské šachovnici netahal někdo jiný, jako je to dosud, řekl prezident ČR Václav Klaus. Podle něj si Česká republika nemůže dovolit v současné ekonomicky složité době prohlubovat nestabilitu země, a proto ho aktuální hrozba pádu vlády netěší.

Prezident ČR Václav Klaus věnoval pozornost i Řecku. Dle jeho slov bylo Řecko do evropské měnové unie nalákáno a následně i někým přijato. Za nepřiměřeně výhodných podmínek si půjčovalo a podle prezidenta také bylo půjčováno. Tím pádem je dle něj vina na faktickém bankrotu Řeků složitější a rozloženější. Řecko prý bylo obětováno, aby byl zachráněn projekt evropské měnové unie.

Václav Klaus na prezidentském Žofínském fóru závěrem své úvodní řeči zmínil i šest bodů, na které bychom se měli zaměřit, aby se nám žilo v Evropě lépe. Doporučuje osvobození od nedotknutelné doktríny sociálně-tržní ekonomiky, která je díky zvyšující se roli zelené ideologie čím dál tím víc ekonomicky neúnosná. Další doporučení se týká netrpělivých politiků, kteří svým aktivizmem zhoršují vládní situaci. Měli bychom nechat trh fungovat. Dále bychom měli připravit radikální plán na snížení státních výdajů a neřešit deficit zvyšováním daní. Zásah totiž musí směřovat do mandatorních výdajů, což potřebuje silnou vládu. Měli bychom zastavit nárůst zelené legislativy, skončit s regulací a standardizací evropského kontinentu a v neposlední řadě bychom měli usilovat o návrat demokracie, která může existovat pouze na úrovni státu, nikoliv kontinentu.

 

 

FOTOGALERIE

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/