Poslanci rozhodnou o reformě až příští týden

15.08.2007

Poslanci rozhodnou o reformě veřejných financí zřejmě až příští úterý. Do tohoto data přerušili svou dnešní schůzi. Hospodářská komora považuje návrh reformy veřejných financí za vyvážený. „K jednotlivým návrhům hospodářská komora uplatnila konkrétní připomínky v připomínkovém řízení. Jednalo se především o daňovou uznatelnost závodního stravování, daňovou uznatelnost úroků z půjček, změny v leasingu a podobně. Celkově však hospodářská komora návrh podporuje,“ uvedl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR.Vyjádřil však nesouhlas se způsobem projednávání balíku ve sněmovně, kdy se na poslední chvíli provádějí změny v předloze bez jakékoli odborné diskuse či argumentace.

Poslanci rozhodnou o reformě veřejných financí zřejmě až příští úterý. Do tohoto data přerušili svou dnešní schůzi. Hospodářská komora považuje návrh reformy veřejných financí za vyvážený. „K jednotlivým návrhům hospodářská komora uplatnila konkrétní připomínky v připomínkovém řízení. Jednalo se především o daňovou uznatelnost závodního stravování, daňovou uznatelnost úroků z půjček, změny v leasingu a podobně. Celkově však hospodářská komora návrh podporuje,“ uvedl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR.Vyjádřil však nesouhlas se způsobem projednávání balíku ve sněmovně, kdy se na poslední chvíli provádějí změny v předloze bez jakékoli odborné diskuse či argumentace.

Podle koaličního návrhu mají například příští rok klesnout daně firem na 21 procent, o rok později na dvacet a v roce 2010 na devatenáct procent. Zdanění výplat počítané ze superhrubé mzdy by příští rok kleslo na jednotných 15 procent a v roce 2009 na 12,5 procenta (což je novinka ze včerejšího jednání koaličních partnerů). Kvůli vyšší dani z přidané hodnoty má zdražit jídlo a nově se má platit u lékařů a v nemocnicích.

„Přijetí balíku vytvoří předpoklady pro sestavení státního rozpočtu na rok 2008, který bude vyhovovat konvergenčnímu programu, tedy závazku naší země vůči Evropské unii,“ konstatoval Drábek. Podle něho se tak také vytvářejí předpoklady pro udržení růstu ekonomiky v dalších letech a pro zamezení odlivu podnikatelských aktivit do jiných zemí, v nichž jsou příznivější daňové podmínky.

Hospodářská komora dlouhodobě zastává stanovisko, že stav českých veřejných financí je ze střednědobého pohledu neudržitelný a vyžaduje zásadní reformu. „Balík změn zákonů projednávaný v poslanecké sněmovně považuje za první krok k ozdravení veřejných financí. Prozatím je cílem pouze snížení schodku veřejných rozpočtů pod tři procenta hrubého domácího produktu, což není při jeho dnešním tempu růstu cíl příliš ambiciózní. V reformních krocích je nezbytné co nejrychleji pokračovat a zastavit další zadlužování země,“ dodal Drábek.

Na stejný „nedostatek“ připravované reformy veřejných financí reagují, nebo spíš nereagují i zahraniční investoři. „Koruna dnešní tahanice o daně a poplatky naprosto ignoruje. To ukazuje, co si o reformě myslí skutečně nezávislí londýnští hráči, kteří budou investovat jen tam, kde se jim to nejvíce vyplatí,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. Podle něho hodily finanční trhy českou reformu veřejných financí přes palubu hned po loňském ohlášení výsledků voleb. „Žádný z návrhů nemluví v dohledném období ani o přebytku státního rozpočtu, ani o vyrovnání jeho příjmů s výdaji. Debatuje se jen o větších či menších deficitech. Mluví se hlavně o tom, kdo na reformě vydělá a kdo prodělá,“ dodal Pikora.

 

/jak-na-