Podnikatelské svazy nevidí důvod, proč měnit zavedený způsob testování ve firmách

Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR shodně sdělují, že nevidí důvod, proč měnit zavedený způsob testování ve firmách.

Firmy testování antigenními testy zvládají. Jsou schopny logisticky zajistit i testování nejsložitějších skupin zaměstnanců, jako jsou směnné provozy, obchodní zástupci či řidiči v terénu. Podle výsledků prvních šetření, je záchyt pozitivních týden od týdne nižší. Firmy, které testovaly zaměstnance ještě před povinností hlásí, že výskyt Covid-19 na pracovištích dokázaly stlačit na minimum.

Firmy se v posledních týdnech staly největšími testovacími a trasovacími centry v České republice. Týdně jsou schopny zajistit testování zhruba tří milionu lidí. Řada firem aktivně trasuje rizikové kontakty zaměstnanců s pozitivním testem a předává tyto kontakty hygienickým stanicím. Považujeme za nerozumné nabourávat systém, který funguje.

Testování ve vyšší frekvenci než jednou týdně by bylo pro řadu firem a provozů příliš komplikované a často neřešitelné. To se týká zejména směnných provozů a kontinuálních provozů. V nich se zaměstnanci na pracovišti střídají například v režimu dvakrát za týden a následně pětkrát za týden. Není proto možné všechny zaměstnance otestovat dvakrát týdně. Případně někteří zaměstnanci by museli podstupovat test dva dny bezprostředně za sebou, nebo na něj přijít v době svého volna.

Vláda by místo spekulací o změnách v testování měla zajistit těchto pět věcí:

  1. vyhodnotit stávající testování ve firmách a s odstupem dalších dvou týdnu zahájit společnou diskusi nad výsledky,
  2. stát musí prověřit, zda všechny testy, které firmy nakupují podle doporučení ministerstva zdravotnictví, jsou dostatečně kvalitní a spolehlivě zachytí pozitivní jedince, případně vydat seznam konkrétních doporučených testů,
  3. zvýšit výši příspěvku na jeden test a přispět firmám na osm testů měsíčně pro jednoho zaměstnance,
  4. zajistit dostupné a dostatečné kapacity PCR testů pro ověřování pozitivity zjištěné antigenním testem,
  5. umožnit vyšší frekvenci na dobrovolné bázi, případně testování doma.

Rádi bychom požádali, aby zástupci vlády ocenili chování firem a jejich zaměstnanců. Situaci řešíme s maximální vstřícností a flexibilitou. Cítíme potřebu vládu upozornit, že neustálá politická diskuze o případných plánovaných změnách v testování a fungování firem, či podezírání zaměstnavatelů a jejich zaměstnanců, působí demotivačně. Zodpovědné zaměstnavatele i zaměstnance uráží.

Další důležité informace k testování ve firmách