Podnikatelská mise Hospodářské komory do Íránu. Další příslib pro tuzemský průmysl

07.05.2018 Miroslav Beneš

Podnikatelská mise do Íránu pod vedením Hospodářské komory ČR se podle zúčastněných firem nesla v duchu velmi úspěšných jednání se zástupci tamních podniků. Za možností navázání nebo prohloubení vzájemné obchodní spolupráce odcestovala do metropole Teheránu a 700 kilometrů vzdáleného Širázu čtrnáctka tuzemských společností. Ekonomická fóra v obou městech přinesla řadě firem konkrétní možnosti dalšího byznysu.

To je i případ novoborské společnosti AZ Desing zaměřující se na zpracování a design sklářských výrobků. „Naše výrobky v Íránu prodáváme již osm let a máme zde velice silnou a stabilní klientelu. Z Íránu si nicméně odvážíme dva velice slibné nové kontakty, díky kterým jsme se dozvěděli další informace o tomto velmi perspektivním trhu. Bez této mise bychom se k nim neměli šanci dostat,“ říká majitel firmy Aleš Zvěřina.

Podnikatelská mise se konala v termínu 23.-27.4.2018 a vedl ji viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář.  Kromě podnikatelských fór se spolu s velvyslancem ČR v Íránu Svatoplukem Čumbou účastnili separátních setkání s vrcholnými představiteli Íránské obchodní a průmyslové komory a Šírazské komory, kde se diskutovaly vzájemné vztahy na komorové úrovni. V Šírazu se Bořivoj Minář setkal se starostou města, se kterým diskutoval aktuální témata, zejména problematiku místní dopravní infrastruktury a zpracování odpadu, kde Hospodářská komora vyzvihla aktivitu a know-how českých firem v této oblasti.

Podle Hospodářské komory české firmy na rozdíl od podniků z dalších částí Evropy zatím nedostatečně využívají potenciál, který jim osmdesátimilionová země nabízí. Staví na tom, že obchodní výměna mezi Československem a Íránem úspěšně fungovala už za první republiky a kvalitní české výrobky mají v zemi stále velmi dobré renomé. Právě proto, ačkoliv se Írán dostal z ekonomické izolace v lednu 2016, Hospodářská komora začala vytvářet podmínky pro budoucí česko-íránské kontrakty už o dva roky dříve.

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/