Podnikatelé mají nakročeno k novým zakázkám ve střední Asii

Dvacetičlenná podnikatelská delegace pod vedením Hospodářské komory má za sebou cestu po Tádžikistánu a Uzbekistánu, kam doprovázela na pracovní cestě ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Komora v hlavních městech organizovala podnikatelská fóra a také dvoustranná jednání firem.

„Česká ekonomika, český průmysl se snaží najít určitou náhradu za ruský trh. Tyto země střední Asie jsou ideálním cílem pro naše firmy, protože disponují velkým nerostným bohatstvím a na druhé straně potřebují technologie, které zvláště Česká republika může nabídnout. Podařilo se nám zorganizovat dvě úspěšná fóra, kde byl o jednání s českými podnikateli velký zájem ze strany firem jak v Tádžikistánu, tak i Uzbekistánu. A také se podařilo otevřít jednání o nových zakázkách,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, který podnikatelskou delegaci vedl.

Hospodářská komora nedávno uvedla, že zájem českých firem o obchod s Tádžikistánem a Uzbekistánem roste. Zatímco obchodní výměna mezi Českou republikou a Tádžikistánem je velmi nízká, vloni se meziročně zdvojnásobila. A Uzbekistán je po Kazachstánu druhý nejvýznamnější obchodní partner České republiky v regionu střední Asie.

Například společnost Omnipol během mise předala aerolinkám Uzbekistan Airways první letoun L 410 UVP-E20 na základě smlouvy, kterou s národním civilním dopravcem podepsala letos v červnu.

„V Uzbekistánu jsme nedávno opravili šest letadel L-39 a modernizovali letiště. Aerolinky teď rozšíří svou letovou základnu o dva kusy strojů od českého tradičního výrobce dopravních letounů Aircraft Industries. Během mise jsme podepsali finální předávací protokol na první kus, takže dnes je letadlo, které přistálo v Taškentu před zahájením cesty, už v plném vlastnictví Uzbeků,“ uvedl Michal Jágrik ze společnosti Omnipol. Firma působí také v Tádžikistánu. „V této zemi je zájem o produkci naší dceřiné společnosti Mesit, hlavně o její radiokomunikaci. Země ale vyjádřila zájem také o modernizaci letadel L-39, zajímá se také o naše čtyřistadesítky,“ upřesnil.

Vyvolat jednání se zástupci ministerstev vnitra a obrany v Tádžikistánu o dodávkách produktů, které už používají armády, policisté i nezávislí vyšetřovatelé z celého světa, včetně americké armády, FBI, Scotland Yardu a Policie ČR, se chystá firma Compelson vyvíjející nástroj Mobiledit.

„Odemykáme telefony a analyzujeme data. Naše produkty neprodáváme soukromým firmám, typickým klientem jsou pro nás právě oddělení policie, většinou kriminálka, potom třeba antikorupční nebo protidrogová oddělení, většinou nějaká forenzní laboratoř. V Uzbekistánu jsme ale výrazně dál. Tam už vyzkoušeli demo našeho programu. Měl jsem jednání s ředitelem jednoho kyber-oddělení, uvítal by naši nejlepší verzi, kterou jim ale nemůžeme kvůli novým pravidlům EU zatím prodat. Nejvíc je zajímá analýza dat z chytrých hodinek, protože v tuto chvíli není na světě nikdo jiný, kdo by to dokázal,“ uvedl Václav Pala.

Obchodní jednání vedl také Petr Mikel z EGT Express, která je v tomto teritoriu již etablovaná.

„V Tádžikistánu fungujeme asi pět let, máme tam vlastní kancelář, a podařilo se nám dostat se do logistického prostředí hydroelektráren, kde jsme jedním z generálních partnerů dodavatelů veškeré techniky z Evropy. Převážíme náhradní díly, generátory, energetické celky ze všech zemí Evropy do těchto energetických zařízení,“ přiblížil Petr Mikel působení firmy v teritoriu. Pro Tádžikistán jsou nejdůležitějším zdrojem energie vodní elektrárny. Většina malých a středních vodních elektráren v Tádžikistánu je starší padesáti let a potřebuje modernizaci, což skýtá příležitosti pro české firmy. Související příležitosti jsou při dostavbě a modernizaci přenosových soustav a distribučních sítí.

Nový kontakt s asociací farmaceutického průmyslu získal přední český výrobce léčiv, zdravotnických prostředků, kosmetiky a doplňků stravy Dr. Müller Pharma. „Domluvili jsem se na postupu pro proces registrace. Podepsali jsme také memorandum se Svazem farmaceutů Tádžikistánu a plánujeme účast v investičním veletrhu ve zdravotnictví, který se bude konat na konci září. V Uzbekistánu hledáme nového partnera. Jsme ale teprve na začátku jednání,“ prozradil majitel firmy Vladimír Müller.

Podnikatelskou delegaci doprovázela také Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). „Třeba v Uzbekistánu je EGAP aktivní, má tam několik běžících obchodních případů. Co se týká možných budoucích, tak samozřejmě největší možná zakázka je určitě ta od Škody Transportation na dodávku kolejových vozidel na dráhy. Budeme sledovat, jak dopadne tendr a na základě toho se případně zapojíme i do struktury financování,“ uvedl předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Podnikatelské fórum v Dušanbe. 
Podnikatelské fórum v Taškentu
První místopředseda Uzbecké obchodní a průmyslové komory Tura Bobolov (vpravo) s viceprezidentem Hospodářské komory Michalem Šteflem
Letadlo L-410 na letišti v Taškentu
/naucte-se-delat-business-na-linkedin/