Podnikatelé i odborníci na AI: V umělé inteligenci zaostáváme za USA a Čínou

01.02.2018 Miroslav Diro

Vývoj a použití umělé inteligence přinese změny na pracovním trhu a možná i nové požadavky na legislativu, na něž se musí ČR i celá Evropa připravit. Přílišná regulace by ale této oblasti mohla uškodit a zastavit inovace. Už nyní ale ČR i Evropa ve vývoji umělé inteligence výrazně ztrácí za USA a Čínou. Uvedli to představitelé firem a zástupci Hospodářské komory ČR při diskusi s evropskou komisařkou Věrou Jourovou.

Podnikatelé mimo jiné připomněli, že umělá inteligence odbourává neefektivitu, stejně jako odbourala v minulosti neefektivitu ropa, která zároveň vytvořila neskutečné bohatství. Zároveň ale upozornili, že Spojené státy americké jsou oproti Evropě výrazně napřed, neboť investují do umělé inteligence své prostředky skrze obranný průmysl už více než 50 let. Na druhou stranu Čína shromažďuje a zpracovává data, které potřebuje, a proto bude schopna vyvíjet umělou inteligenci rychleji. Příležitostí pro české firmy a celou Evropu je ale třeba oblast healthcare.

Podniky politickým reprezentantům vzkázali, aby se investovalo do vědy a výzkumu, neboť umělá inteligence nebyla výzkumné téma ani v EU, natož pak v České republice. Soustředit by se měli také do podpory start-upového prostředí i navzdory tomu, že nemáme příliš agresivní start-upové prostředí jako v USA. Třetí oblastí jsou investice do inovace vzdělávání a v neposlední řadě stát musí pochopit, jak se bude vlivem umělé inteligence měnit trh práce.

Akce, kterou doprovázeli prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková, se kromě eurokomisařky Věry Jourové zúčastnily firmy jako jsou např. SIEMENS, Microsoft, České dráhy, Alza.cz atd., ale i zástupci regulátorů. Mezi nimi například poradce ministra školství pro digitální vzdělávání Ivan Pilný.

 

/konference-hr-chytre-nejvetsi-akce-roku-v-cr-pro-personalisty-hospodarska-komora/