Podle ministerstva financí poroste letos ekonomika pomaleji

24.07.2008

Ministerstvo financí (MF) snížilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,6 %, ač původně odhadovalo 4,9 %. Hrubý domácí produkt (HDP) by měl v roce 2009 růst o 4,8 %. Naopak inflace letos bude vyšší, než úřad původně odhadoval, a to 6,1 procenta. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí ve své nejnovější makroekonomické předpovědi. V loňském roce vzrostla ekonomika o rekordních 6,6 %, inflace činila 2,8 %.

Podle zprávy MF se česká ekonomika nachází již za vrcholem hospodářského cyklu a přešla do fáze mírného zpomalení růstu. Další vývoj bude podle úřadu ovlivňován vysokými cenami energetických surovin a dalšího dováženého zboží. Odhad MF praví, že dopady na finanční sektor v ČR, který není postižen rizikovými hypotékami ani problémovými sofistikovanými finančními instrumenty, by měly zůstat omezeny na pokles cen některých finančních aktiv a neměly by ovlivnit makroekonomický vývoj.
Ve své prognóze z května t. r. zvýšila Česká národní banka odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 4,7 % z předchozích 4,1 %. Příští rok předpokládá ČNB čtyřprocentní růst. OECD ve svém pravidelném půlročním výhledu z června odhaduje, že letos růst českého HDP klesne na 4,5 % a v příštím roce bude 4,8 %. Inflace by podle OECD měla letos dosáhnout 6,8 % a v roce 2009 naopak klesnout na 2,9 %.
Na stejnou úroveň předpokládá v příštím roce pokles inflace také MF. Jeho předchozí odhady ale počítaly s inflací 2,7 %. Hned na počátku roku 2009 však podle ministerstva přispěje k růstu spotřebitelských cen zvýšení cen elektrické energie. Letos je růst cen ovlivněn zejména cenami potravin, nealkoholických a alkoholických nápojů, cigaret a bydlení.

Nezaměstnanost by se měla letos snížit proti loňsku na 4,3 %, v následujícím roce až na 3,9 %. V lednu MF odhadovalo, že letos nezaměstnanost bude 4,2 % a v roce 2009 potom bude 3,6 %.
Růst spotřeby domácností letos podle prognózy ministerstva financí klesne z loňských 5,9 % na 3,2 %, v roce 2009 by se měl zvýšit na 4 %. Pro rok 2008 a 2009 MF odhad snížilo.
V roce 2008 předpovídá MF další pokles deficitu vládního sektoru na 1,5 % HDP. ČR tak bez problémů splní tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/