Plány na propouštění pražských firem

14.08.2020 Tiskové oddělení

Vzhledem k negativnímu vývoji české ekonomiky v posledních měsících a opožděné reakci trhu práce na vývoj ekonomiky je očekáván dopad na vývoj nezaměstnanosti především v podzimních měsících. Odchylky různých institucí v odhadech dalšího vývoje statistik jsou přitom velmi výrazné. Jedna z otázek, které Hospodářská komora v posledním šetření položila pražským podnikatelům, tak zněla: „Pokud jste již propouštěli nebo zvažujete v příštích dvou měsících propouštět, jaké části Vašich zaměstnanců se to týkalo, příp. bude asi týkat?“

Tři pětiny respondentů (61 %) nepropouštěly a ani propouštět neplánují. Tato hodnota je výrazně vyšší především ve stavebnictví, jehož rozvoj je dlouhodobě brzděn nedostatkem pracovní síly s odpovídající kvalifikací. Stavebnictví navíc během letních měsíců zažívá hlavní sezónu.

Z respondentů, kterým se v příštích dvou měsících sníží stav zaměstnanců z důvodu propouštění, jich zhruba polovina (47 %) přijde nanejvýš o každého desátého pracovníka. Propouštění 30 a více procent zaměstnanců se týká především firem působících v oblasti cestovního ruchu a restauračních služeb.

 

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/