Obnova Iráku je výzva i pro české podnikatele. Ještě letos by HK ČR mohla realizovat do této země podnikatelskou misi

10.04.2018 Miroslav Diro

I přes všechny turbulence v této zemi je pro nás Irák velmi zajímavý. Ještě letos bychom proto chtěli ve spolupráci s Hospodářskou komorou realizovat do Iráku podnikatelskou misi s ministrem zahraniční“, uvedl náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa během semináře o podnikatelských příležitostech v Iráku, který dnes pro 30 zástupců firem uspořádala Hospodářská komora v pražském Florentinu.

V Iráku mají české výrobky stále dobré renomé. „Vracíme se na staronový trh, který by českým firmám mohl nabídnout zakázky v oblasti obnovy infrastruktury, zpracování surovin, petrochemického a energetického průmyslu i stavební dodávky. Cílem Hospodářské komory je najít v Iráku pro české podnikatele partnery,“ vysvětlil viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Ten zároveň zdůraznil, že Irák dnes není pro Českou republiku jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů, ale potřebuje rekonstruovat zničená území po ISIL, a to je perspektivou pro další rozvoj vzájemných obchodních vztahů. Půjde hlavně o opravu energetických sítí, dodávku nových trafostanic, elektráren, rozvodů vody, kanalizace, opravu infrastruktury, obnovu poničených průmyslových závodů na výrobu skla, keramiky, porcelánu, fosfátů, hnojiv, ropovodů, plynovodů, rafinerií v Anbaru, Salahudinu a Ninive. Na rekonstrukci provincií je přitom vyčleněno v rozpočtu Iráku několik desítek miliard USD.

Hospodářská komora České republiky uspořádala podnikatelskou misi do Iráku už vloni v červenci. V patnáctičlenné delegaci, která doprovodila na pracovní cestě do Iráku tehdejšího místopředsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Bartoška a první místopředsedkyni Senátu Parlamentu ČR Miluši Horskou, byly zastoupené jak firmy zabývající se například energetikou či stavebnictvím, tak i podniky se zkušenostmi s rekonstrukcemi památkových objektů nebo modernizací letišť a železnice.

Seminář zahájil viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář. Jako čestní hosté vystoupili první místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská a náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa. V tematicky zaměřených panelech vystoupili vracející se obchodní rada z Generálního konzulátu ČR v iráckém Erbílu na Ministerstvo zahraničních věcí ČR, zástupce právní kanceláře, finanční a pojišťovací instituce a také samotní zástupci českých firem, kteří se s účastníky semináře podělili o své zkušenosti v teritoriu.

Partnerem akce byla advokátní kancelář Havel&Partners, jejíž zástupce během akce vystoupil s krátkým projevem. Během semináře hovořili také zástupci ministerstva zahraničních věcí, České exportní banky a EGAPu, o své konkrétní zkušenosti se pak s účastníky podělili také představitelé dvou tuzemských firem, které v Iráku působí.

 

 

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/