Obchodní bilance letos poprvé v mínusu

04.09.2007

První letošní deficit obchodní bilance zaznamenal červencový zahraniční obchod. Vývoz v sedmém měsíci vzrostl meziročně o 20,7 % a dovoz o 18,7 %. Obchodní bilance skončila schodkem 0,7 miliardy korun, který byl ve srovnání s loňským červencem o 2,7 miliardy nižší. Červencová bilance byla naposledy kladná v roce 1993.

„Samotný fakt, že máme letos poprvé měsíční deficit zahraničního obchodu není důvodem ke smutnění. Česká republika má každý rok v červenci deficit kvůli tomu, že velcí exportéři dávají svým zaměstnancům celozávodní dovolenou,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. Pokud bude nynější trend pokračovat, je podle něho možné, že za rok se červencový výsledek dostane poprvé po patnácti letech do černých čísel.

Příznivý vliv na letošní červencové saldo měl hlavně růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 2,1 miliardy korun. Přestože ekonomika roste, ropy i zemního plynu spotřebovává méně. Ropy se v červenci dovezlo hodnotově o 10,2 % méně, naturálně o 8,2 %.

Se státy EU 27 vzrostlo kladné saldo o 7,1 miliardy korun, se státy mimo unii se naopak prohloubil schodek o 4,4 miliardy. S Čínou se schodek našeho obchodu propadl o 4,6 miliardy korun.

Pokud se podíváme na delší časovou řadu, pak za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s předchozími dvanácti měsíci zvýšil vývoz o 16,3 % a dovoz o 14,7 %. „Obchodní bilance dosáhla aktiva 67,1 miliardy korun, což představuje zlepšení o 36,7 miliardy korun,“ uvádějí statistici.

V lednu až červenci letošního roku vzrostl vývoz o 17,3 % a dovoz o 15,3 %. Přebytek obchodní bilance 55,7 miliardy korun byl meziročně o 27,3 miliardy korun vyšší.

Český statistický úřad provedl také pravidelné čtvrtletní zpřesnění údajů. Podle definitivních výsledků skončila obchodní bilance za loňský rok přebytkem 39,8 miliardy korun, což je o 3,2 miliardy méně, než statistici uváděli. Podle zpřesněných údajů za první čtvrtletí letošního roku se přebytek bilance zvýšil o 1,6 miliardy korun na 36,1 miliardy a za druhé čtvrtletí stoupl o miliardu na 20,3 miliardy korun.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/