Nové bydlení žene stavebnictví nahoru

22.05.2007

Celková stavební produkce vzrostla v březnu meziročně ve stálých cenách o 26,4 %, po vyloučení vlivu pracovních dní o 28,3 % a očištěná od sezónních vlivů o 23,9 %. Tuzemské stavebnictví roste již čtvrtý měsíc dvouciferným tempem. Kromě mimořádně příznivého počasí mu pomáhá stále rostoucí zájem o nové bydlení.

Celková stavební produkce vzrostla v březnu meziročně ve stálých cenách o 26,4 %, po vyloučení vlivu pracovních dní o 28,3 % a očištěná od sezónních vlivů o 23,9 %. Tuzemské stavebnictví roste již čtvrtý měsíc dvouciferným tempem. Kromě mimořádně příznivého počasí mu pomáhá stále rostoucí zájem o nové bydlení. V prvním letošním kvartále se začalo stavět více než devět tisíc bytů, což je o 0,5 % více než ve stejném období roku 2006. Dokončených bytů bylo v tomto období meziročně o 20 % více a rozestavěných o 7,8 %. Bytovou výstavbu podle statistiků podporuje hlavně příznivá situace na trhu hypoték a stavebního spoření. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj bylo za první tři měsíce letošního roku uzavřeno 17 800 hypotečních úvěrů za 35 miliard korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená růst počtu smluv o 33 % a zvýšení objemu úvěrů o 35 %.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 20 a více pracovníky stoupl v březnu meziročně o 0,6 %. Průměrná nominální měsíční mzda byla 23 063 korun a meziročně poskočila o 11 %. Reálná mzda vzrostla o 8,9 %. Produktivita práce na jednoho zaměstnance se zvýšila o 25,1 %. Údaje statistického úřadu však nezohledňují zaměstnance pracující prostřednictvím agentur práce nebo cizince zaměstnané ve stavebnictví.

Podle údajů Eurostatu vzrostla v únoru letošního roku meziročně stavební produkce unijní 27 po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 9,2 %. Z členských zemí, za které byla data dostupná, poskočil tento ukazatel nejvíce v Polsku (o 57,1 %), Slovinsku (o 31 %), Německu (o 30,7 %) a na Slovensku (o 25,6 %). Pokles zaznamenalo stavebnictví v Portugalsku, a to o 6,6 %.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/