Nezaměstnanost zvedli absolventi škol

09.08.2007

Nezaměstnanost v tuzemsku v červenci stoupla podle informací ministerstva práce a sociálních věcí o desetinu procentního bodu na 6,4 procenta (v červnu 6,3 procenta). Projevil se tak příchod absolventů škol na trh práce. Ten však nebude mít dlouhé trvání. Zvýšil se však i počet volných pracovních míst na rekordních téměř 124 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak v současnosti připadají tři uchazeči. Před dvěma lety na jedno volné pracovní místo připadalo 8,8 uchazeče.

Nezaměstnanost v tuzemsku v červenci stoupla podle informací ministerstva práce a sociálních věcí o desetinu procentního bodu na 6,4 procenta (v červnu 6,3 procenta). Projevil se tak příchod absolventů škol na trh práce. Ten však nebude mít dlouhé trvání. Zvýšil se však i počet volných pracovních míst na rekordních téměř 124 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak v současnosti připadají tři uchazeči. Před dvěma lety na jedno volné pracovní místo připadalo 8,8 uchazeče.

Zaměstnavatelům trvá déle než v minulosti, než najdou vhodného zaměstnance, pokud ho vůbec najdou. Hospodářský růst, díky němuž je nezaměstnanost stále nižší, již začíná narážet na své limity. „Další výrazné zrychlení ekonomiky není kvůli nedostatku zaměstnanců možné. Ekonomika se již pravděpodobně dostala na sestupnou dráhu,“ uvedla Markéta Šichtařová z Next Finance.

Napětí na trhu práce se pak projevuje i tím, že hospodářský růst táhne hlavně spotřeba, nikoli již tolik investice. Lidé mají práci a utrácejí, podniky naopak už nemohou tak snadno expandovat.

Problémem zůstává strukturální nezaměstnanost. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v červenci letošního roku v okresech Most (17,4 procenta) a Karviná (14,9 procenta), nejnižší v okresech Praha –západ (1,7 procenta), Praha-východ (2 procenta).

56,3 procenta z celkového počtu nezaměstnaných tvoří ženy, 17,9 procenta lidé se zdravotním postižením.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti byla podle Eurostatu v červnu v Česku 5,4 procenta. EU 27 dosáhla 6,6 procenta, přičemž například v Německu to bylo 6,3 procenta, v Rakousku  3,6 procenta, v Polsku 9,9 procenta, v Maďarsku 7,4 procenta a na Slovensku 10,7 procenta.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/