Nezaměstnanost výrazně klesla

08.11.2007

V říjnu výrazně poklesla nezaměstnanost na 5,8 procenta. Meziměsíčně je tak nižší o 0,4 procenta. Zároveň rekordně stoupl počet volných pracovních míst, který přesáhl 143 tisíc. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí. „Klesající počet lidí bez práce je na jedné straně jistě pozitivním sdělením, na straně druhé u nás situace došla tak daleko, že na trhu práce v podstatě neexistuje konkurence. Pro naši ekonomiku se stal nedostatek pracovních sil největší z předvídatelných hrozeb rozvoje. Ve chvíli, kdy mnohá učňovská střediska neotvírají celé ročníky některých oborů, to nevypadá, že by se situace vyřešila sama přirozeným nárůstem dalších absolventů,“ řekl Jaromír Drábek prezident Hospodářské komory ČR. Z meziročního srovnání vyplývá, že firmy nabízely letos v říjnu o čtyřicet tisíc volných míst více než vloni ve stejném období.

 

V říjnu výrazně poklesla nezaměstnanost na 5,8 procenta. Meziměsíčně je tak nižší o 0,4 procenta. Zároveň rekordně stoupl počet volných pracovních míst, který přesáhl 143 tisíc. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí. „Klesající počet lidí bez práce je na jedné straně jistě pozitivním sdělením, na straně druhé u nás situace došla tak daleko, že na trhu práce v podstatě neexistuje konkurence. Pro naši ekonomiku se stal nedostatek pracovních sil největší z předvídatelných hrozeb rozvoje. Ve chvíli, kdy mnohá učňovská střediska neotvírají celé ročníky některých oborů, to nevypadá, že by se situace vyřešila sama přirozeným nárůstem dalších absolventů,“ řekl Jaromír Drábek prezident Hospodářské komory ČR. Z meziročního srovnání vyplývá, že firmy nabízely letos v říjnu o čtyřicet tisíc volných míst více než vloni ve stejném období.

„Pouze běžnými každoročními jevy, jako je dobré počasí umožňující venkovní práce nebo zaměstnání čerstvých absolventů škol po prázdninách, tento dramatický pokles míry nezaměstnanosti již vysvětlovat nelze,“ řekla ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní za překvapivým poklesem nezaměstnanosti stojí hlavně nad očekávání vysoký růst ekonomiky. Na jedno volné místo připadá 2,4 uchazeče, což je nejnižší číslo za dobu, kdy lze tuzemskou ekonomiku označit za posttransformační. Vloni to bylo 4,3 uchazeče.

„Veřejnost tak má oprávněný dojem, že v Praze se nyní hledá dobrá práce nejlépe z celé Evropské unie. Data o míře nezaměstnanosti totiž „kazí“ zejména oblasti na severu Čech a Moravy, kde míra nezaměstnanosti stále dosahuje dvouciferných hodnot. V Praze a jejím bezprostředním okolí skoro stoprocentně platí, že kdo pracovat chce, pracovat může,“ podotkla Šichtařová. Upozornila také na to, že do statistik se nedostanou lidé, kteří si hledají zaměstnání pouze přes agentury nebo inzeráty. Vzhledem k tomu, že jde většinou o pozice s vysokými nároky na vzdělání a praxi, dá se předpokládat, že na tomto trhu je situace ještě napjatější a zaměstnavatelé hledají vhodné pracovníky ještě obtížněji.

Podle šetření hospodářské komory je mezi zaměstnanci poměrně vysoké procento těch, kdo jsou ochotni změnit zaměstnání (35 procent). Stejný počet lidí je ochoten změnit svůj obor. Dojíždět až hodinu do zaměstnání by nevadilo 36 procentům dotázaných, pokud by dostali lepší podmínky. Ochota pracovních sil měnit zaměstnání i obor a dojíždět do práce může vést k výraznějšímu přetahování pracovníků mezi firmami. Zaměstnavatelé budou pravděpodobně finančně motivovat své pracovníky k tomu, aby zachovali podniku věrnost.

„Hospodářský růst stále více dře, firmy by rády expandovaly, ale kvůli nedostatku zaměstnanců nemohou. Domácnosti to pociťují také. Například stavební firmy mají stále větší problémy s dodržováním termínů, protože jsou zavaleny zakázkami, ale nemají lidi. Téměř jistě jsme již za vrcholem hospodářského cyklu,“ uzavřela Šichtařová.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti zpracovaná Eurostatem dosáhla v Česku v září 5,2 procenta. Průměr EU 27 byl 6,9 procenta.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/