Návštěva řemeslných učeben na Jarově

15.06.2020 Ilona Zelenková, Hospodářská komora hlavního města Prahy

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza navštívil spolu s předsedou představenstva Hospodářské komory hl.m.Prahy (HKP) Romanem Pommerem Střední odbornou školu Jarov v Praze 9.

Rozsah, styl a systém výuky, velký funkční areál, sídlo řady řemeslných cechů to vše pohromadě představuje „vzorový model“ učňovského a následného školství. Ředitel školy Miloslav Janeček s úsměvem říká, že je asi jeden z mála, který si nestěžuje na malý zájem žáků o studium. Diskuse, které se zúčastnil za Cech malířů, lakýrníků a tapetářů Pavel Žatečka, člen představenstva HK ČR, se vedla i na téma podmínek pro zaměstnávání absolventů mladších 26. let a nastavení systému odvodů ze sociálního a zdravotního pojištění firmám za tyto studenty.

Jedním z témat byla i vědomostní úroveň žáků, jejich chuť a schopnost se učit, a s tím související návrh, jak vyřešit tyto „odpadlíky“, tedy děti, které se dostaly na školu, ale nebaví je to jimi vybrané řemeslo a chtěly by získat kvalifikaci pro podpůrné služby a činnosti, „např. skladníky a manipulátory velkých logistických center obchodních řetězců“, doplnil T. Prouza.

Samotná prohlídka areálu zahrnula malířskou, truhlářskou a sklářskou dílnu a došlo i na prohlídku „Polytechnického hnízda“, což je aktivita v rámci projektu iKAP – Komplexní rozvoj pražského učňovského školství, který spolu s pražským magistrátem zajišťuje HKP. Tato učebna bude sloužit jako „dílna“ i pro žáky základních škol, kteří si zde vyzkouší drobné nástroje a řemeslné dovednosti. I to je jedna z možností, jak přivést děti ze 2.stupně základních škol ke studiu do učňovského zařízení. A o prázdninách zde budou probíhat týdenní příměstské tábory, o které je obrovský zájem.

„Šikovný řemeslník se má dobře a vydělá si velké peníze“, řekl závěrem M. Janeček.

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/