Na evropské peníze bude „unifikovaná žádost“

09.08.2007

Tzv. unifikovaná žádost má do budoucna zjednodušit podání žádosti o evropské dotace. Formulář bude dostupný na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj, a to pro všech 24 operačních programů. Pokud bude program vyžadovat speciální informace, bude to v příslušném formuláři zřetelně označeno. Žadatel odešle elektronicky, příslušný orgán jeho žádost zkontroluje, a pokud objeví nějaké nedostatky, informuje žadatele. Ten bude mít stejně jako v minulosti dva pracovní dny na opravu a doplnění. Systém má podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka začít fungovat pro všechny programy od 15. září letošního roku.

Tzv. unifikovaná žádost má do budoucna zjednodušit podání žádosti o evropské dotace. Formulář bude dostupný na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj, a to pro všech 24 operačních programů. Pokud bude program vyžadovat speciální informace, bude to v příslušném formuláři zřetelně označeno. Žadatel odešle elektronicky, příslušný orgán jeho žádost zkontroluje, a pokud objeví nějaké nedostatky, informuje žadatele. Ten bude mít stejně jako v minulosti dva pracovní dny na opravu a doplnění. Systém má podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka začít fungovat pro všechny programy od 15. září letošního roku.

„V letech 2004 až 2006 bylo pět programů a pět naprosto odlišných žádostí. V situaci, kdy si Česká republika na léta 2007 až 2013 zkomplikovala život 24 operačními programy, není myslitelné, aby pro každý z nich byla jiná žádost. Kdyby tato praxe zůstala, nevyčerpali bychom ani pětinu z 26,7 miliardy eur (zhruba 750 miliard korun), které jsou pro nás určeny,“ podotkl Čunek.

Dobrou zkušenost s „inteligentním formulářem“ pro žádosti o finanční podporu z fondů Evropské unie má agentura CzechInvest. Elektronický formulář automaticky kontroluje, zda jsou v žádosti vyplněny všechny potřebné údaje, zda požadovaná dotace odpovídá velikosti podniku nebo regionu. Žadatel tak již při prvním vyplnění získává jistotu, že vytvořil úplný a správný dokument.

Zájemce nemusí ani chodit na úřad. Stačí podepsat elektronickým podpisem a odeslat, formulář pak data automaticky odešle do aplikací CzechInvestu. Řešení pokrývá programy Rozvoj, Inovace, Potenciál, ICT v podnicích, Eko – energie a Marketing. Příslušné elektronické formuláře jsou k dispozici každému, kdo se zaregistruje do aplikace eAccount na internetových stránkách CzechInvestu.

„Elektronická aplikace funguje šest měsíců a za tuto dobu jsme přijali již 1600 žádostí do pěti vyhlášených programů OPPI. Zájem podnikatelů stále stoupá, což potvrdil třetinový nárůst přijatých žádostí do prvního ukončeného programu Rozvoj,“ uvedl generální ředitel CzechInvestu Roman Čermák. Do budoucna počítá agentura s rozšířením aplikace na podávání monitorovacích zpráv a žádostí o platby. Podnikatelům takové řešení ušetří další čas i administrativní náklady.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/