Mzdy ve druhém čtvrtletí rychle rostly

30.08.2007

Růst mezd ve druhém čtvrtletí letošního roku si zachoval vysoké tempo. Podle údajů Českého statistického úřadu činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve druhém kvartále 21 462 korun, což je meziročně o 7,4 % více. Reálná mzda vzrostla o 4,9 %. Průměrné mzdy rostly rychleji v podnikatelské sféře (o 7,8 %) než v nepodnikatelské (o 5,9 %). Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka odpovídá růst mezd růstu produktivity práce i vývoji inflace. Kladně hodnotí i rychlejší růst mezd v podnikatelské sféře. „V posledních třech letech totiž rychleji stoupaly mzdy v nepodnikatelské sféře, takže se teď jen vyrovnává ten nepoměr,“ řekl Drábek.

Růst mezd ve druhém čtvrtletí letošního roku si zachoval vysoké tempo. Podle údajů Českého statistického úřadu činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve druhém kvartále 21 462 korun, což je meziročně o 7,4 % více. Reálná mzda vzrostla o 4,9 %. Průměrné mzdy rostly rychleji v podnikatelské sféře (o 7,8 %) než v nepodnikatelské (o 5,9 %). Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka odpovídá růst mezd růstu produktivity práce i vývoji inflace. Kladně hodnotí i rychlejší růst mezd v podnikatelské sféře. „V posledních třech letech totiž rychleji stoupaly mzdy v nepodnikatelské sféře, takže se teď jen vyrovnává ten nepoměr,“ řekl Drábek.

Růst mezd ve druhém čtvrtletí letošního roku podle něho ekonomiku nijak neohrožuje, do budoucna se však dají čekat problémy v souvislosti s napětím na trhu práce, v jehož důsledku vzrůstá tlak na další zvyšování mezd. „Současné tempo růstu mezd je vzhledem k růstu produktivity skutečně vysoké. Řada podniků bude mít s tímto vývojem mezd v budoucnu problémy, což bude brzdit jejich expanzi. Problémem do budoucna nebude jen lidi zaplatit, ale vůbec je najít,“ uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Z trhu podle něho odchází příliš lidí do důchodu. Pro exportéry je jedinou záchranou, že koruna neposiluje tak rychle jako v minulých letech. „To se ale do budoucna změní a exportéři si nebudou moci další akceleraci dovolit,“ podotkl Pikora.

Podle očekávání se prohloubily rozdíly mezi platy jednotlivých profesí. Nejvyšší nominální mzda v nejlépe placeném odvětví (finanční zprostředkování) byla podle statistiků zhruba 2,7krát vyšší než oficiální nominální mzda nejhůře placeného odvětví (ubytování a stravování). Statistická šetření totiž nepostihují například spropitné.

Dlouhodobě nejvyšších průměrných nominálních mezd dosahuje sektor finančních institucí – ve 2. kvartále letošního roku 41 352 korun. Nejnižší mzdy zjistili statistici v sektoru domácností, tj. mzdy zaměstnanců u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku (13 829 korun).

Pokud jde o mzdy v prvním letošním pololetí, dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda 20 938 korun, což je meziročně o 7,6 % více. Reálná mzda stoupla o 5,5 %. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 8,1 %, v nepodnikatelské o 6,1 %

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/