MMF: Zrychlete reformy a buďte v nich ambicióznější

21.11.2007

Česká ekonomika je stabilní, její externí pozice je dobrá, naše hospodářství je konkurenceschopné. To jsou poznatky zástupců Mezinárodního měnového fondu z mise věnované zkoumání tuzemské ekonomiky. „Český finanční systém je poměrně stabilní a české finanční trhy neovlivnilo bouřlivé dění na zahraničních finančních trzích,“ uvedl vedoucí mise Mezinárodního měnového fondu Subhash Thakur. Pokud jde o hlavní poselství mise, tak to praví, že je třeba konsolidovat tuzemské veřejné finance. Balíček fiskálních opatření přijatých nedávno vládou obsahuje některé pozitivní kroky, jako je například posun od zdanění příjmů ke zdanění spotřeby a nižší zdanění právnických osob. Tyto kroky však nejsou podle zástupců Mezinárodního měnového fondu dostatečné k finanční konsolidaci ve střednědobém horizontu. „Je pravděpodobné, že se sníží výnosy z daní, ale není pravděpodobné, že s nimi srovná krok omezení výdajů. To je totiž jen krátkodobé. Omezení sociálních dávek a zastavení růstu mezd ve veřejném sektoru nebude možné držet dlouhodobě,“ upozornil Thakur. Podle něho je třeba zrychlit reformy.

Česká ekonomika je stabilní, její externí pozice je dobrá, naše hospodářství je konkurenceschopné. To jsou poznatky zástupců Mezinárodního měnového fondu z mise věnované zkoumání tuzemské ekonomiky. „Český finanční systém je poměrně stabilní a české finanční trhy neovlivnilo bouřlivé dění na zahraničních finančních trzích,“ uvedl vedoucí mise Mezinárodního měnového fondu Subhash Thakur. Pokud jde o hlavní poselství mise, tak to praví, že je třeba konsolidovat tuzemské veřejné finance. Balíček fiskálních opatření přijatých nedávno vládou obsahuje některé pozitivní kroky, jako je například posun od zdanění příjmů ke zdanění spotřeby a nižší zdanění právnických osob. Tyto kroky však nejsou podle zástupců Mezinárodního měnového fondu dostatečné k finanční konsolidaci ve střednědobém horizontu. „Je pravděpodobné, že se sníží výnosy z daní, ale není pravděpodobné, že s nimi srovná krok omezení výdajů. To je totiž jen krátkodobé. Omezení sociálních dávek a zastavení růstu mezd ve veřejném sektoru nebude možné držet dlouhodobě,“ upozornil Thakur. Podle něho je třeba zrychlit reformy.

Z toho plyne jednoznačné poselství české vládě, že k fiskální konsolidaci je třeba ambiciózněji omezit výdaje. „Českou republiku totiž čeká problém spojený se stárnutím populace. V rámci Evropské unie bude mít jednu z nejrychleji stárnoucích populací. Navzdory tomu Česko ještě nezačalo s důchodovou reformou,“ řekl Thakur. Upozornil také na nutnost zefektivnit zdravotní péči, která se opět s rostoucím počtem starších lidí bude prodražovat.

Česká republika si nebude podle zástupců Mezinárodního měnového fondu dovolit snižovat daně, pokud neomezí výdaje. „Bude třeba se rozhodnout. Možná místo snižování daní je bude potřeba naopak zvýšit, aby se dosáhlo fiskální konsolidace. Neříkám, že se pro to nic nedělá. Posouvá se sice odchod do důchodu na 65 let věku a má být spoluúčast na zdravotní péči, ale to jsou malé počáteční krůčky,“ konstatoval Thakur.

Důraz klade i na potřebu reformy tuzemského trhu práce. „Je důležité vtáhnout více lidí do pracovního systému. Hlavně ty z nízkopříjmových skupin, které dnešní systém sociálních dávek nemotivuje k tomu, aby pracovali,“ řekl Thakur. Změnit je třeba systém zdanění a systém sociálních dávek a zvýšit flexibilitu pracovních sil. „Zkušenosti z jiných evropských zemí, hlavně ze severských a z Nizozemska jsou jednoznačné. Po reformě trhu práce vzrostly daňové příjmy,“ konstatoval Thakur.

Pokud jde o českou ekonomiku, prvotní dojem zástupců Mezinárodního měnového fondu  je, že se jí letos dařilo dobře. Její rychlý růst podporovala spotřeba domácností a nízká inflace. V příštím roce sice očekávají, že tuzemská ekonomika poroste pomaleji, přesto však její tempo zůstane na solidní úrovni. Hrubý domácí produkt by měl podle odhadu Mezinárodního měnového fondu vzrůst o 4,5 procenta. „Riziko této předpovědi je nižší a spočívá spíš ve vnějších vlivech. Když mluvím o vnějších vlivech, mám na mysli nejisté vyhlídky na hlavních vývozních trzích,“ řekl Thakur. Hlavní změna, která čeká českou ekonomiku v příštím roce, bude podle něho nárůst inflace na zhruba pět procent. „Česká národní banka bude muset zpřísňovat monetární politiku,“ konstatoval Thakur.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/