Maloobchod rostl pomaleji

14.11.2007

Zářijové výsledky maloobchodních tržeb ekonomy nepříjemně překvapily. Sezónně očištěné tržby v maloobchodě vzrostly podle Českého statistického úřadu meziměsíčně reálně o 0,9 procenta, meziročně o 8,4 procenta. V motoristickém segmentu tržby však meziměsíčně klesly o 1,6 procenta a meziročně vzrostly o čtyři procenta. Maloobchod a motoristický segment zaznamenaly společně meziroční růst tržeb jen o 4,3 procenta, zatímco trh počítal s 6,5 procenta.

„Vzhledem k nižšímu počtu pracovních dní (letos byl o jeden méně) a zejména k menšímu počtu pátků, které jsou nejsilnějšími prodejními dny většiny sortimentů, se sezónně neočištěné tržby zvýšily jen o 5,9 procenta, což byl nejnižší meziroční přírůstek v letošním roce. Nižší růst tržeb mělo jak nepotravinářské, tak potravinářské zboží,“ uvedli statistici.

Na odbyt šla i nadále elektronika, nábytek, stavebniny a vše, co souvisí s vybavením domácností. Nevyznamenal se motoristický segment, a to jak prodej automobilů, tak prodej pohonných hmot.

„Maloobchodní tržby jsou velmi vrtkavé. Je lepší se na ně dívat z většího nadhledu. Podle nás je důležité, že za posledních 21 měsíců dvanáctiměsíční průměrné tempo růstu ani jednou nezpomalilo, a to ani po zářijových slabších tržbách. Průměr za dvanáct měsíců se tento rok stále drží na vysokých 7,6 procenta. Za prvních devět měsíců vzrostly tržby o 8,1 procenta. To jasně potvrzuje, že se maloobchodu v letošním roce daří,“ řekl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Statistici vydali také tržby v sektoru tržních služeb za třetí čtvrtletí letošního roku. Ty rostly výrazně o 8,3 procenta. Za pozornost jistě stojí, že nejvyšší růst zaznamenalo zprostředkování pracovních sil, kde tržby stouply téměř o 21 procent. „To jen ukazuje, jak palčivá je pro podnikatele situace na trhu práce, kde nelze sehnat zajímavé zaměstnance za zajímavou cenu. Rekordně nízká nezaměstnanost tak představuje žně pro „lovce mozků“,“ podotkl Pikora.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/