Jedním z kandidátů na vítěze ankety Absurdita roku je daňová legislativa

26.04.2010

Tento týden odstartovaly nominace do ankety Absurdita roku, která je vyhlašována v rámci podnikatelských soutěží Firma a Živnostník roku. Cílem akce je upozornit na největší absurdnosti, které úřednický šiml klade do cesty podnikání. Zúčastnit se může každý, připomněl dnes Český rozhlas.

Celá akce má nesporný praktický smysl. Zatím se po čtyřikrát podařilo tu největší absurditu ze systému odstranit. Ještě není známo, jaké nařízení či předpis získá letos nejvíce hlasů, ale z prvotních odpovědí zástupců podnikatelů se zdá, že ten největší problém hned tak nezmizí. Na tom, co nejvíce ztěžuje podnikání v České republice, se postupně shodli majitel firmy Farmet Karel Žďárský, viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner a Místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.„Já jsem člověk, který má pravidla rád a chápu, že je potřeba vytvořit prostředí, kde se nepodvádí. Ale každé pravidlo, má-li stovky výjimek, přestává být pravidlem. Takže je to rozhodně daňová legislativa, která by měla být podstatně jednodušší,“ uvedl Karel Žďárský. „Dneska se už, co se týká daňové problematiky, v tom mnohdy nevyznají sami podnikatelé, což je logické, ale ani daňoví poradci a jejich stanoviska jsou rozdílná. Poněvadž ta administrativa je tak složitá, že se v ní nelze vyznat.

Tam by to chtělo, aby se věci zjednodušily, a aby se skutečně už se konaly,“ uvedl Jan Wiesner.„Já jsem měl možnost zúčastnit se jednání se světovou bankou, kde jsme bohužel byli vyhodnoceni na 162. místě na světě za rok 2009 v administrativní náročnosti při zpracování daní. Nejde teď o to, že se platí relativně vysoké daně, tam jsme na 40 či 50 místě, ale být v poslední světové desítce či dvacítce, je prostě škoda,“ dodal Karel Havlíček. Na zjednodušení systému daní se ale podle podnikatelů musí shodnout nejen různá ministerstva, ale hlavně politická reprezentace. Nestačí k tomu jen deklarace politiků.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa vidí význam ankety Absurdita roku v tom, aby přinášela témata snižování administrativní zátěže pro podnikatele jako témata vlády.„Aby ministerstvo průmyslu a obchodu mělo oporu v tom, že podnikatelům vadí předpisy, nařízení, směrnice, které se přijímají a v řadě případů zatěžují podnikatele,“ vysvětlil Tlapa. Podle něj by se administrativní zátěž firem a podnikatelů měla letos snížit o sedm procent. Souvisí to se závazkem vlády snížit do roku 2010 20 podnikatelských aktivit. Díky odstraňování zbytečné byrokracie už podnikatelé ušetřili bezmála 10 miliard korun, ale prostor, jak zjednodušit život podnikatelům, je stále ohromný.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/