Jakou ekonomickou budoucnost očekávají pražské firmy

11.12.2020 Tiskové oddělení

V srpnu 2020 měli v rámci Komorového barometru podnikatelé porovnat očekávanou situaci firmy v 2. pololetí 2020 se skutečností v první polovině 2020. Počet pražských firem očekávající příznivější vývoj směrem ke konci roku byl stejný jako počet pesimistických firem (tj. 32 %). Celkem 36 % firem se sídlem v hl. m. Praze předpokládalo, že se jejich situace v druhém letošním pololetí oproti prvním šesti měsícům nezmění.

Do příštího roku s optimismem vyhlíží téměř polovina (48,4 %) pražských firem. Především se jedná o firmy podnikající v maloobchodě a v cestovním ruchu, které netrpělivě vyhlíží letní sezónu 2021. Optimismus rovněž roste s velikostí firmy. Vyplývá to ze šetření Hospodářské komory mezi firmami se sídlem v hlavním městě.

Celých 30 % firem z Prahy vidí svůj další vývoj v příštím roce ve špatném světle, přičemž očekává další zhoršení celkové situace své firmy. Tento výsledek jednoznačně táhnou dolů restaurační služby, z nichž celá řada již provoz v původním rozsahu (tj. na úrovni roku 2019) neobnoví nikdy. Praha je totiž regionem, kde byl sektor gastronomie z celé ČR zřejmě nejvíce zasažen koronavirovou krizí.

/jak-na-